Artykuły

Bydgoszcz. Rozpoczął się nowy projekt teatralny

Projekt teatralny pod hasłem "Po co tyle żreć - Szekspir" towarzyszący premierze "Tymona Ateńczyka" Szekspira, rozpoczął się w piątek w Bydgoszczy. Cykl imprez artystycznych ma sprowokować dyskusję na temat presji konsumpcji w dzisiejszym świecie.

Warsztaty teatralne i plastyczne, dyskusje i happeningi poprzedzą i będą towarzyszyć zaplanowanej na 3 lutego pierwszej premierze tego sezonu w bydgoskim teatrze. Rzadko wystawiany na scenach dramat Wiliama Szekspira "Tymon Ateńczyk" wyreżyserował Maciej Prus.

- Przez wiele lat ten dramat mnie denerwował. Nie mogłem zrozumieć kretyńskiego postępowania Tymona, aż wreszcie pojąłem, że tytułowy bohater popełnia błędy młodości i nie mogę ich oceniać z perspektywy mojego wieku. Zepsucie etyczne, brak autorytetów, przekupstwo - oto kwestie, jakie poruszane są w dramacie i z jakimi mierzy się młody człowiek - powiedział Maciej Prus podczas przygotowań do premiery.

Projekt "Po co tyle żreć - Szekspir" rozpoczęły w piątek wieczorem warsztaty pt. "Gest psychologiczny monologów szekspirowskich", prowadzone przez Jarosława Gajewskiego, aktora Teatru Narodowego i profesora Akademii Teatralnej. Sobotni wieczór wypełni zaś akcja artystyczna "Obraz/dźwięk".

Do aktywnego uczestnictwa zachęca hasło "Zagraj i pomaluj Szekspirem". Przestrzeń teatru zostanie oddana do dyspozycji widzów. W oparciu o fragmenty "Tymona Ateńczyka", malarze stworzą na teatralnych ścianach obrazy, muzycy wypełnią teatr dźwiękiem, a Krystian Wieczorek, czyli tytułowy Tymon Ateńczyk sprowokuje do myślenia - poinformował Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Otwartą próbę premierowego spektaklu zobaczyć będzie można już w niedzielę. - To okazja do spotkania z twórcami spektaklu, poznania sposobu pracy reżysera, zadania pytań istotnych w procesie tworzenia nowej inscenizacji" - dodał dyrektor.

Już po premierze bydgoski teatr zaprasza na debatę o ekonomicznym, kulturowym oraz filozoficznym znaczeniu nowoczesnej konsumpcji, pod hasłem "Konsumpcja: mieć albo nie mieć?". Dyskusję poprowadzi Paweł Mościcki, a udział w niej wezmą: Agata Bielik-Robson (filozof), Joanna Rajkowska (artysta plastyk, autorka m.in. słynnej 15-metrowej palmy ustawionej w stołecznych Alejach Jerozolimskich), Edwin Bendyk (dziennikarz tygodnika "Polityka", pisarz).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji