Warszawa. Spotkanie wokół książki „Cyrk Alberta Salamońskiego w Warszawie (1872–1887)” w IT
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 8 maja o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce „Cyrk Alberta Salamońskiego w Warszawie (1872–1887). Historia, źródła, konteksty” Krzysztofa Kurka. Wstęp bezpłatny.
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 8 maja o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce „Cyrk Alberta Salamońskiego w Warszawie (1872–1887). Historia, źródła, konteksty” Krzysztofa Kurka. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl.
Albert Salamoński był woltyżerem, treserem koni, akrobatą i komikiem, a przede wszystkim pierwszym polskim dyrektorem nowoczesnego przedsiębiorstwa cyrkowego, który w drugiej połowie XIX wieku skutecznie rywalizował z cyrkowymi potentatami ówczesnej Europy. Krzysztof Kurek w swojej książce splata wątki historii widowisk, XIX-wiecznej kultury popularnej i życia codziennego ówczesnej Warszawy, aby przywołać z niebytu tę barwną postać. Prowadzi opowieść fascynującą, a jednocześnie opartą na precyzyjnej faktografii.
Cyrk Salamońskiego był miejscem, gdzie „należało bywać”. W 1875 roku na łamach ówczesnej prasy Henryk Sienkiewicz pisał: „Przedstawienia cyrku Pana Salamońskiego tak dalece zaprzątają wszystkie dobrze uczesane i dobrze ukapeluszowane głowy, że w towarzystwie prawie nie mówi się o czym innym”. Z kolei Bolesław Prus tak charakteryzował postać właściciela i dyrektora: „Salamoński zwiedził więcej stolic niż dorożkarze warszawscy szynków, zebrał więcej towarów niż jego artyści sińców, a więcej banknotów niż laurów…”.
Spotkanie z autorem poprowadzi Grzegorz Kondrasiuk.
Prof. dr hab. Krzysztof Kurek – pracownik Katedry Teatru i Sztuki Mediów na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się przede wszystkim historią polskiego teatru, związkami życia codziennego z różnymi formami widowisk, a także dziejami Poznania i Wielkopolski.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych.
Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.
Cykl spotkań KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcony jest najnowszym publikacjom o szeroko pojętej tematyce teatralnej.
Twórcy teatralni, znawcy i miłośnicy teatru, wspólnie z publicznością, rozmawiają o najświeższych wydawnictwach dotyczących historii i teorii teatru, krytyki teatralnej, performatyki, scenografii, wspomnień i biografii ludzi teatru, a także najnowszej dramaturgii.
Spotkaniom często towarzyszy krótki program artystyczny: czytanie fragmentów omawianych tekstów przez wybitnych aktorów, spektakle, piosenki, pokazy slajdów. Przed każdym ze spotkań można kupić omawianą książkę w promocyjnej cenie.
Dotychczasowe spotkania w ramach cyklu można obejrzeć na kanale YouTube IT.