Artykuły

Warszawa. Konferencja o funduszach unijnych dla kultury

Dzięki 1,1 mld euro, jakie w latach 2007-2013 zostaną ze środków krajowych i unijnych przeznaczone na rozwój kultury, Polska może - zdaniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego (na zdjęciu) - dokonać "wielkiego skoku" w tej dziedzinie.

Minister wraz z premierem Jarosławem Kaczyńskim uczestniczył w czwartkowej konferencji "Europa szansą dla kultury. Kultura szansą dla Europy" w Warszawie. Konferencja poświęcona była możliwościom wykorzystania dla kultury funduszy z UE.

Premier Jarosław Kaczyński wyraził poparcie dla polityki ministra kultury i dziedzictwa narodowego opowiadającego się za mecenatem państwa w sferze kultury. Zdaniem premiera, ostatnie 16 lat "negatywnie zweryfikowało" tezę, że kulturze wystarczy wsparcie osób prywatnych. - Nie jest prawdą by dziś w Polsce kultura mogła być wsparta na wielką skalę przez mecenat prywatny. Potrzebujemy mecenatu publicznego, państwowego (...) Ten rząd w tej sprawie ma jednoznaczny pogląd - tak, jesteśmy za mecenatem państwowym, jesteśmy za państwowym wysiłkiem dla wsparcia kultury. Kultury w różnych jej przejawach - podkreślił premier.

Szef resortu kultury podkreślił, że doświadczenia z lat 2004-2006, pierwszych lat uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej udowodniły, że kultura jest jednym z najlepiej przygotowanych sektorów do wykorzystania środków unijnych. Jego zdaniem, jednym z warunków dalszego powodzenia jest "profesjonalizm w korzystaniu z tych środków". - Sęk w tym byśmy dobrze z tego skorzystali - by powstały znakomite projekty, profesjonalnie przygotowane, bo toczymy batalię o efektywność wydanych środków - ocenił Ujazdowski.

Minister wyraził też przekonanie, że w integracji europejskiej potrzeba "spoiwa". - Jeśli Europa będzie czysto polityczna i ekonomiczna, nie będzie mogła rozwijać się w sposób dynamiczny. Potrzebuje mocnego spoiwa ideowego. Tym spoiwem jest kultura - zaznaczył.

Minister rozwoju regionalnego, Grażyna Gęsicka zaznaczyła, jak ważna jest współpraca kulturalna pomiędzy państwami Unii Europejskiej. - Unia dąży do zmniejszenia różnic gospodarczych pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty, co wpłynie także pozytywnie na rozwój kultury. Powiązanie kultury z życiem gospodarczym, może także pozwolić wykorzystać ją w pewnym sensie do celów praktycznych - dodała Gęsicka.

Reprezentująca Komisję Europejską Marzena Guz-Vetter zwróciła uwagę na fakt, że Wspólnota Europejska "przez dziesięciolecia funkcjonowała głównie jako wspólnota gospodarcza, a polityka kulturalna traktowana była marginesowo". - Do dnia dzisiejszego, udział wydatków na rzecz wsparcia projektów kulturalnych, w liczącym ponad 100 miliardów euro rocznym budżecie UE jest niezwykle skromny. Jest to 0,4 procent i nie da się porównać ani z wielkim budżetem rolnym ani strukturalnym - powiedziała.

W pierwszych latach uczestnictwa Polski w UE (2004-2006) tylko w ramach Zintegrowanych Programów Operacyjnych Rozwoju Regionalnego w województwach wybrano do realizacji 298 projektów z zakresu kultury o całkowitej wartości ok. 386 mln euro. Dodatkowo, w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego dofinansowano 48,2 mln euro.

W latach 2007-2013 na rozwój kultury przeznaczone zostanie ze środków Unii Europejskiej: 490 mln euro z programów centralnych oraz 643 mln euro z programów regionalnych". Na poziomie krajowym będą działać programy centralne i regionalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji