Artykuły

Łódź. Pojedynek na kooperacje

Rok 2007 rozpocznie się pod znakiem "pojedynku na kooperacje" ze stołecznymi scenami. Jaracz sprzymierzył się z warszawskim Teatrem Powszechnym, łódzki Powszechny - z Teatrem Polonia Krystyny Jandy. Co to znaczy dla widza? Arcyciekawy efekt twórczej rywalizacji: nie tylko dwóch łódzkich teatrów, ale także aktorów: warszawskich i "naszych".

Duet łódzki Jaracz - warszawski Powszechny sięgnie po sztukę Neila LaBute'a "Gruba świnia". To współczesny dramaturg amerykański; bardzo dobry, a więc bardzo drogi. Sceny podzieliły między sobą koszty zdobycia praw autorskich do historii o miłości do tytułowej otyłej kobiety. Obsada będzie mieszana: Powszechny będą reprezentować Rafał Królikowski i Anna Moskal, Jaracza - Milena Lisiecka i Mariusz Jakus. Przedstawienie wyreżyseruje Krzysztof Rekowski. Efekty współpracy Jaracza z warszawskim Powszechnym zobaczymy w Łodzi już w marcu (premierę w stolicy zaplanowano miesiąc wcześniej). Na razie inny tekst LaBute'a - "Bash" - pokazuje Teatr Studyjny w świetnej inscenizacji Bartosza Kowalczyka.

Scena z ul. Legionów 21 we współpracy z teatrem Krystyny Jandy zaprosi na interaktywną bajkę "Zdumiewający dom pana A, czyli skradzione dźwięki" Alana Ayckbourna. Jeszcze nie są znani realizatorzy, ustalono za to reguły gry: teatry podzielą się obsadą po połowie, reżyserem będzie twórca filmowy, ponieważ będzie operować multimediami. Premierę zobaczymy w Dzień Dziecka.

Co poza współpracą ze stolicą? W Jaraczu pierwszą premierą w 2007 r. będzie sztuka Władimira Zujewa "Osaczeni" [na zdjęciu]w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. W rolach głównych: Sambor Czarnota, Kamil Maćkowiak i Dobromir Dymecki, student Filmówki; premiera 10 lutego. Waldemar Zawodziński wyreżyseruje "Ślub" Witolda Gombrowicza (planowana premiera 3, 4 marca). W Jaraczu powstaje także dawno nie widziane w Łodzi przedstawienie szekspirowskie: "Poskromienie złośnicy" na 10 marca przygotowuje Katarzyna Deszcz. Wystąpią m.in. Katarzyna Cynke i Ireneusz Czop. 14 kwietnia Mariusz Grzegorzek pokaże kolejny (po "Lwie na ulicy") spektakl oparty na tekście Judith Thompson - "Habitat".

Powszechny zacznie od farsy "Jeszcze jeden do puli?!" Raya Cooneya i Tony'ego Hiltona w reżyserii Tomasza Dutkiewicza. Motorem spektaklu będzie Jacek Łuczak w poczwórnej roli braci Billy'ego, Ruperta, Michaela i Pierre'a Hickory Wooda. Premiera już 27 stycznia. 31 marca na afisz wejdą "Imieniny" Marka Modzelewskiego w inscenizacji Marcina Sławińskiego. W maju można się spodziewać kolejnej porcji hrabalowskiego humoru. Barbara Szcześniak zagra w "Weselu w domu Bohumila Hrabala"; reżyseruje Katarzyna Raduszyńska pod opieką Agnieszki Glińskiej.

Teatr Nowy planuje trzy premiery. 10 lutego do repertuaru wejdzie "Romans z Czechowem" w reżyserii Mariusza Pilawskiego. Jednoaktówki Antoniego Czechowa widzowie już widzieli w Sylwestra 2006. 24 marca w Dużej Sali reżyser Ryszard Peryt zrealizuje "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego z muzyką Zygmunta Koniecznego. Ciekawa obsada: w bronowickiej izbie Gospodyni Katarzyny Żuk i Gospodarza Dymitra Hołówko radować się będą państwo młodzi Malwina Irek i Paweł Audykowski. Wstąpią też goście m.in. Wojciech Walasik (Dziennikarz), Przemysław Wasilkowski (Nos), Stanisław Brejdygant (Stańczyk) i Ireneusz Kaskiewicz (Wernyhora). 14 kwietnia "Zabawy na podwórku" Edny Mazyi wyreżyseruje Andrzej Maria Marczewski. W przedstawieniu wystąpi Zuzanna Wierzbińska oraz absolwenci Filmówki z zeszłego roku: Konrad Bugaj, Łukasz Konopka, Igor Kowalik, Mikołaj Osiński.

W Teatrze Wielkim zacznie Krzesimir Dębski, który 27 stycznia poprowadzi orkiestrę w swoim balecie "Valentino". Choreografię wokół biografii pierwszego amanta Hollywoodu przygotuje Zofia Rudnicka. 17 lutego Laco Adamik wystawi "Cyganerię" Giacomo Pucciniego (dyrygować będzie Tadeusz Wojciechowski). Reżyser sięgnie po nią po raz drugi w łódzkiej operze: w 1977 r. właśnie od "Cyganerii" rozpoczął karierę. 14 kwietnia "Cyrulik sewilski" Gioacchino Rossiniego dopełni losów sprytnego służącego Figara z opery komicznej Wolfganga Amadeusza Mozarta (premiera w grudniu 2006 r.). Reżyserować będzie Andrzej Straszyński, za pulpitem stanie Henryk Baranowski. 12 maja XIX Łódzkie Spotkania Baletowe zainauguruje balet "Kopciuszek" do muzyki Rossiniego. Zrealizuje go Giorgio Madia, którego "Śpiąca królewna" z zeszłego sezonu zdobyła Złotą Maskę, nagrodę łódzkich recenzentów.

Nowy tytuł zapowiada też Teatr Muzyczny; będzie to operetka "Kraina uśmiechu" Franza Lehara, która wejdzie na afisz 21 kwietnia.

Teatry lalkowe przypomną klasykę. Arlekin przeniesie 24 lutego wprowadzi na afisz baśń Józefa Kraszewskiego "Kwiat paproci" (reżyseria Alina Skiepko-Gielniewska). Po niej: "Piotrusia Pana" wg Jamesa Barriego w inscenizacji Arkadiusza Klucznika (premiera 2 czerwca). Pinokio sięgnie za to po tekst Kornela Makuszyńskiego "Szewc Kopytko i Kaczor Kwak"; Piotr Serweryński już prowadzi próby; premiera - w kwietniu.

Do wakacji co najmniej jedną premierę da też Teatr Logos, ale zgodnie z żelazną zasadą dyrektor ks. Waldemar Sondka nie zdradza tytułu.

Druga połowa sezonu zapowiada się obficie. Aż za bardzo: ostrzegam przed 14 kwietnia. Zbiegną się w nim premiery "Cyrulika..."w Wielkim, "Habitatu" w Jaraczu, "Zabaw..." w Nowym, a do tego rozpocznie się V Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy w Arlekinie. Może jeszcze nie jest za późno, by dyrekcje teatrów, przez litość dla nie potrafiącego się rozerwać widza - nie wspominając o recenzencie - porozumiały się w tej sprawie?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji