Artykuły

Przypadki agentów

Najnowsza produkcja legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej ma szansę znów poruszyć teatralną Polskę.

W najbliższy wtorek 8 października zespół pokaże prapremierę spektaklu Mersi, czyli przypadki Szypowa według powieści Bułata Okudżawy.

Scenariusz do spektaklu napisali Jacek Kondracki, szef Agencji Scenariuszowej, i Tomasz Burski, zmarły w zeszłym roku dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Według pierwotnych zamierzeń spektakl przed ponad dwudziestu lat miał być realizowany dla Teatru Telewizji, a reżyserować miał go Juliusz Burski, ojciec Tomasza. W planach przeszkodził stan wojenny.

Akcja toczy się w 1862 roku. Dwaj tajni agenci inwigilują Lwa Tołstoja.

Mersi… to ogromnie śmieszna i smutna zarazem opowieść o ludzkiej kondycji i głupocie władzy – mówi Jacek Kondracki. - Bardzo rosyjska i uniwersalna – w dobrych proporcjach. W moim przekonaniu ta książka wpisuje się w kanon wielkiej literatury rosyjskiej.

Autorzy scenariusza dopiero w 1989 r. powrócili do pomysłu wystawienia sztuki i napisali jego nową wersję. Niestety, gdy zmarł Juliusz Burski, telewizyjna inscenizacja ponownie nie doszła do skutku.

Niedawno – za sprawą teatralnej sławy Jacka Głomba, szefa legnickiej sceny – sztuka trafiła do Legnicy. Bo Jacek Głomb zrealizował Balladę o Zakaczawiu, którą przeniósł do telewizji Waldemar Krzystek. Ballada… miała znakomite recenzje. I tak to się zaczęło.

Czy w dzisiejszych czasach warto jest pokazać rzecz o tajnych agentach? – Tak – twierdzi Jacek Kondracki. - Spytajmy, czy kogoś jeszcze interesują dynastyczne spory w państwie duńskim? A przecież i historia napisana przez Szekspira, i ta, którą spisał Okudżawa, to uniwersalne, poruszające opowieści o ludzkim losie. I jako takie nigdy nie powinny się zestarzeć.

Muzykę do spektaklu napisał Bartek Straburzyński, autor muzyki m.in. do legnickich przedstawień: Obywatel M – Historyja, Ballada o Zakaczawiu, filmu Przemysława Wojcieszka Głośniej od bomb. Scenografię zaprojektowała Małgorzata Bulanda. Wystąpią m.in.: Bogdan Grzeszczak (Michał Szypow), Przemek Bluszcz (Amadeusz Giros). Tadeusz Ratuszniak (Kapitan Muratow), Janusz Chabior (Pułkownik Szenszyn), Lech Wołczyk (Książę Wasyl), Ola Maj (Matnona), Paweł Wolak (Lew Tołstoj), Joanna Gonschorek (Dasia), Grzegorz Wojdon (Pułkownik Durnowo). Ruch sceniczny opracował Leszek Bzdyl.

Premiera we wtorek 8 października o godz. 19 na dużej scenie legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, bilety na premierę kosztują 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji