Artykuły

Okudżawa wystawiony

W najbliższy wtorek w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej odbędzie się druga już w tym sezonie premiera

Napisana w 1970 roku powieść Bułata Okudżawy Mersi, czyli przypadki Szypowa to śmieszna, a zarazem smutna historia tajnego agenta Michała Szypowa, który zostaje obarczony obowiązkiem inwigilacji młodego literata Lwa Tołstoja. Agent Szypow musi pisać raporty. A żeby mieć o czym pisać, prowokuje do wrogich zachowań. Stara się jak najlepiej wypełnić powierzone mu przez zidiociałych przełożonych zadanie. Książka balansuje między śmiertelną powagą a szyderczą ironią. To opowieść o głupocie władzy i miałkości ludzi, którzy tej władzy bezkrytycznie służą.

Historia adaptacji tego tekstu sięga początku lat 80. Tomasz Burski i Jacek Kownacki podjęli się opracowania powieści Okudżawy na potrzeby Teatru TV. Tamtą realizację przerwało wprowadzenie stanu wojennego. W ówczesnej rzeczywistości opowiadanie historii o szpiegach, inwigilacji i ośmieszanie władzy było raczej niemożliwe. Do pomysłu autorzy wrócili dopiero w 1989 roku. Ale i tym razem nie dane im było dokończenie projektu. Na przeszkodzie stanęła śmierć Juliusza Burskiego, reżysera telewizyjnej realizacji. Krążący po Polsce tekst po latach doczekał się inscenizacji w Legnicy.

– Tekst dotarł do mnie dzięki Waldemarowi Krzystkowi, reżyserowi, który zekranizował naszą Balladę o Zakaczawiu. Materiał wydał mi się na tyle interesujący, że zaproponowałem na miejsce inscenizacji mój teatr – powiedział Jacek Głomb.

W Legnicy spektakl realizuje zespół, który w dorobku na kilka głośnych realizacji. Między innymi Złego, Coriolana i Balladę o Zakaczawiu. Reżyseruje go Jacek Głomb, oprawą scenograficzną zajęła się Małgorzata Bulanda, muzykę skomponował Bartek Straburzyński, a ruch sceniczny opracował Leszek Bzdyl. W roli Michała Szypowa zobaczymy, grającego gościnnie na legnickiej scenie, Bogdana Grzeszczaka.

W listopadzie spektakl Mersi, czyli przypadki Szypowa będzie mogła zobaczyć publiczność warszawska, wiosną przyszłego roku legnicki teatr planuje pokazać to przedstawienie w Teatrze Sztuki Współczesnej w Moskwie, na scenie, która jak żadna inna, związana jest z twórczością Bułata Okudżawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji