Artykuły

Ukłucia zazdrości

Krystyna Janda reżyseruje i gra, obok swej córki Marii Seweryn, w sztuce Opowiadania zebrane Donalda Marguliesa w tłumaczeniu Elżbiety Woźniak. Premiera polska dramatu odbędzie się w sobotę, 13 stycznia, na scenie Teatru Komedia w Warszawie. Scenografię zaprojektował Maciej Maria Putowski, a kostiumy Magda Maciejewska. Reżyseria świateł — Edward Kłosiński. Sztuka opowiada o niecodziennej przyjaźni Ruth Steiner (Krystyna Janda), dojrzałej, cenionej beletrystki i uniwersyteckiej wykładowczyni literatury, z początkującą w pisarstwie Lisą Morrison (Maria Seweryn).

Ruth mieszka samotnie w przestronnym apartamencie w nowojorskim Greenwich Village. Słucha jazzu, gromadzi książki i antyki. Może być krzepiącym przykładem życiowego sukcesu. Studenci traktują ją jak wyrocznię. Szczególnie Lisa, która ubóstwianą panią profesor odwiedza w mieszkaniu. Mistrzyni włoży wiele wysiłku, by opowiadania Lisy zaczęły odznaczać się lepszym stylem. Jednak recenzje po opublikowaniu debiutanckiego zbioru opowiadań uczennicy, jej mentorce obok satysfakcji przyniosą pierwsze ukłucie zazdrości. Między obiema kobietami rodzi się dziwne, niejednoznaczne uczucie. Jest to zaczepno-odporny związek dwóch silnych osobowości, na zasadzie: mistrz — czeladnik, rodzic — dziecko. Możliwe, że jest w tym także szczypta fascynacji erotycznej. Rywalizacja nabierze pikanterii zwłaszcza wtedy, gdy Lisa opublikuje powieść, w której bez ogródek odsłoni intymne szczegóły z przeszłości Ruth.

Dla autora dramatu jest to pretekst do dyskusji na temat dopuszczalności przekładania autentycznych ludzkich historii na literaturę, bez zgody osób, których dotyczyły. A nie kto inny, jak Ruth właśnie uczyła niegdyś Lisę, że fikcja musi się żywić wydarzeniami z prawdziwego życia, a pisarz, jeśli chce osiągnąć sukces, nie może mieć jakichkolwiek skrupułów.

Donald Margulies jest amerykańskim dramatopisarzem, urodzonym w 1954 r. w nowojorskim Brooklynie. Uczy dramatopisarstwa w tamtejszej szkole dramaturgicznej oraz na Uniwersytecie w Yale. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. w minionym roku zdobył Nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu za sztukę Dinner with Friends (Obiad z przyjaciółmi). Opowiadania zebrane są jak dotąd jedyną jego sztuką tłumaczoną na język polski. Prapremiera Opowiadań zebranych odbyła się w październiku 1996 r. na scenie South Coast Repertory w Costa Mesa w Kalifornii. W kwietniu 1997 r. miała premierę wersja nowojorska w Manhattan Theatre Club. Premiera londyńska odbyła się w listopadzie 1999 r. w Royal Haymarket Theatre.

Krystyna Janda wraz z córką, Marią Seweryn długo szukały podobnego tekstu, w którym mogłyby zagrać razem, a konflikt bohaterek nie byłby przez widzów natychmiast utożsamiany z ich osobistymi losami i sytuacją rodzinną. Produkcją polskiej premiery Opowiadań zebranych zajęła się Agencja Koncertowa GraMi, przy finansowym wsparciu firmy Nokia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji