Artykuły

Warszawa. Kolski nakręci "Wojnę polsko-ruską..."

Pod koniec kwietnia, prawdopodobnie w Warszawie, padnie pierwszy klaps na planie adaptacji głośnej debiutanckiej powieści Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Reżyserii podjął się Jan Jakub Kolski. Zastąpił planowanego pierwotnie Wiktora Grodeckiego, reżysera filmu "Nienasycenie" wg Witkacego.

- Nie chciałem już przeciągać rozpoczęcia zdjęć. Zależało mi, by temat wciąż był gorący. Poza tym reżyser świetnie dogadał się z autorką. Napisali scenariusz, który przeczytałem jednym tchem, chociaż przez książkę trudno było mi się przebić - komentuje producent Jacek Samojłowicz.

Kolski przygotowywał się co prawda do przeniesienia na ekran opowiadań Włodzimierza Odojewskiego, ale dał się przekonać do zmiany planów. Mówi, że propozycję producenta przyjął, bo uznał, że materiał literacki zawarty w książce Doroty Masłowskiej stawia równie silny opór, jak tekst, który adaptował kilka lat wcześniej, czyli "Pornografia" Gombrowicza. I podobnie jak on daje szansę na intelektualną i twórczą przygodę.

- Po pokonaniu oporu formy i odrzuceniu uwiedzenia językiem dociekliwy czytelnik może znaleźć w tej powieści rozmaite tropy. Ja znalazłem swoje. Nazwałbym je metafizycznymi prześwitami; wołaniem o miłość i kształt świata, w którym dałoby się żyć - tłumaczy reżyser.

Zdjęcia do filmu będą realizowane na Wybrzeżu i w Warszawie oraz okolicach, m.in. na terenie fabryki kabli w Ożarowie. Są już wybrani odtwórcy głównych ról - Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos. (...)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji