Warszawa. Medale Gloria Artis dla polskich muzyków
Śpiewaczki Ewa Podleś (na zdjęciu) i Barbara Nieman-Rachoń oraz dyrygent Tadeusz Strugała zostaną odznaczeni w piątek w Warszawie medalami Gloria Artis, przyznawanymi przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za zasługi dla polskiej kultury.
Minister Kazimierz Michał Ujazdowski odznaczy Ewę Podleś i Tadeusza Strugałę złotymi medalami Gloria Artis; srebrnym medalem uhonorowana zostanie Barbara Nieman-Rachoń.
Ewa Podleś jest laureatką konkursów wokalnych w Atenach, Barcelonie, Genewie, Rio de Janeiro i Tuluzie. Występuje w największych teatrach operowych świata, m.in. w La Scali w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro La Fenice w Wenecji, Operze Bastille w Paryżu, Deutsche Oper i Staatsoper w Berlinie.
Jest również cenioną śpiewaczką estradową. Koncertowała z towarzyszeniem orkiestr Berliner Philharmoniker, Orchestre de la Suisse Romande, San Francisco Symphony.
Uznawana jest za specjalistkę od muzyki Haendla i Rossiniego. Konsekwentnie jednak rozszerza repertuar. Amerykańską publiczność podbiła rolami w operach Verdiego: Azuceną w "Trubadurze" i księżną Eboli w "Don Carlosie". W Barcelonie wystąpiła w "Giocondzie" Ponchiellego. Była także Jokastą w "Królu Edypie"
Strawińskiego i Erdą w "Pierścieniu Nibelunga" Wagnera. Śpiewała partie tytułową w "Juliuszu Cezarze" Haendla w Toronto.
Tadeusz Strugała w latach 1969-80 kierował Filharmonią Wrocławską, w latach 1975-76 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Przez kilkanaście sezonów (1979-90) był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kierował także Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną w Ankarze (1976-78) i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej (1981-86). W latach 1990-93 był szefem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, potem do 2001 roku pełnił funkcję stałego dyrygenta gościnnego Praskiej Orkiestry Symfonicznej.
Z jego nazwiskiem wiąże się artystyczny i organizacyjny rozkwit Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.
Odznaczona srebrnym medalem śpiewaczka Barbara Nieman-Rachoń występowała m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji. Była m.in. Desdemoną w "Otellu" Verdiego na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Brała udział w nagraniu wielu płyt z ariami operowymi, operetkowymi i pieśniami z Orkiestrą Polskiego Radia.