Artykuły

Śmierć w fabryce lodówek na deskach gdańskiego teatru

Premiera sztuki - w niedzielę. Dramat powtarza tragiczne fakty. 2 września 2005 r. w fabryce lodówek Indesit Company zginął 21-letni ro­botnik Tomasz Jochan. Został zmiaż­dżony przez stempel hydrauliczny.

Do tragedii doszło, bo czujnik, który blokował maszynę, był zdję­ty. Żona zmarłego, Joanna, w wyni­ku szoku poroniła.

- W sztuce nie pada jednak żad­ne imię i nazwisko. Nie tworzymy wizji lokalnej, lecz teatr - tłumaczy autor. - Tytuł sztuki przywołuje po­czątek rewolucyjnego wiersza Wła­dysława Broniewskiego "Bagnet na broń": "Kiedy przyjdą podpalić dom, ten, w którym mieszkasz - Polskę". My mówimy o 21-latkach przepeł­nionych marzeniami. Doszło do tra­gedii, która na starcie zburzyła całe ich życie.

Wdowa została główną bohater­ką tekstu. Joanna Jochan zgodziła się, by wykorzystać jej tragedię. Demir­ski wyjaśnia tę decyzję: - Ona dotąd nie poznała ani prawdy, ani winnych. Dziś woła o pomstę do nieba. Uważa, że im więcej mówi się o tej tragedii, tym lepiej.

Rozmawiali z byłymi pracownikami Indesitu, bo tylko oni się na to zgodzi­li. Aktualnie zatrudnieni nie chcieli nic powiedzieć.

Tekst powstał w trzy miesiące, pró­by trwały tylko sześć tygodni. Premie­ra powstała w ramach cyklu Szybki Te­atr Miejski.

Przedstawienie pokazuje nie tyl­ko historię Jochanów, ale także świat, w którym doszło do tragedii: - To nie stało się w chaosie i brudzie, ale w ste­rylnej hali, gdzie robotnicy noszą śnieżnobiałe kombinezony - podkre­śla reżyser Romuald Wicza Pokojski, założyciel niezależnego Teatru Wi­czy. - Ta firma ma pogodne oblicze: sponsoruje sport, organizuje festy­ny dla pracowników, tzw. company days.

Tragedia Jochanów stała się dla autora impulsem, by upomnieć się o prawa pracownicze. - Po przemia­nach 1989 r. robotnik nagle stracił urok - zauważa Demirski. - Z boha­tera rewolucji zmienił się w tryb przy maszynie. Dotyczy to zarówno ludzi we flanelowych koszulach, jak i pra­cowników banków.

Sztukę w obecności widzów po­przedzi dwugodzinna debata pod ha­słem "Humanizacja miejsc pracy".

Wezmą w niej udział, m.in. inspektor pracy i związkowcy. Będzie ją kręciła na żywo gdańska telewizja.

Demirski błysnął wcześniej sztuką "Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna", opowiadającą o przy­wódcy "Solidarności".

Ostatni spektakl Romualda Wiczy - Pokojskiego - "Cesarz" - to karykatura pań­stwa po zwycięstwie braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w ostatnich wyborach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji