Zmiany w festiwalach teatralnych w 2007 roku
Nowa komisja kwalifikacyjna Interpretacji - podczas których zobaczymy pięć spektakli - i zupełnie nowa formuła Gliwickich Spotkań Teatralnych w 2007 roku.
Prestiżowy konkurs reżyserski o Laur Konrada, czyli Interpretacje, odbędzie się w tym roku po raz dziewiąty. Po czteroletniej przerwie na stanowisko dyrektora artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej powrócił Kazimierz Kutz [na zdjęciu], który do komisji kwalifikacyjnej zaprosił Elżbietę Baniewicz, Janusza R. Kowalczyka i Pawła Głowackiego. W konkursie udział weźmie na pewno pięciu reżyserów. Wiadomo też, że w tym roku będą prezentowane tylko spektakle żywego planu. Wśród imprez towarzyszących planowany jest za to osobny dzień Teatru Telewizji połączony z dyskusją nad jego kondycją i sposobami finansowania. Tradycyjnie na rozpoczęcie i zakończenie festiwalu na katowicką publiczność będą czekały dwa spektakle mistrzowskie. Ogłoszenie programu festiwalowego planowane jest na połowę lutego, a festiwal rozpocznie się 4 marca na scenie Teatru Śląskiego.
Po 17 edycjach całkowitemu przeobrażeniu ulegają majowe Gliwickie Spotkania Teatralne. Do końca stycznia trwa otwarty konkurs na przedstawienie inspirowane przestrzenią Ruin Teatru Miejskiego. Spośród nadesłanych projektów zostanie wybranych czterech reżyserów, którzy będą realizować spektakle, dysponując sceną i budżetem (do 6 tys. zł). Cztery przedstawienia będą prezentowane w maju podczas nurtu Inspiracje, a oceniać je będzie jury w składzie: Jacek Głomb, Leszek Mądzik, Łukasz Drewniak oraz Paweł Gabara.
Głównym festiwalowym nurtem będą jednak Wizje/Kreacje, podczas których obejrzymy osiem doskonałych spektakli. Najprawdopodobniej będą to spektakle: "Bóg Niżyński" w reżyserii Piotra Tomaszuka Towarzystwa Teatr Wierszalin, "Kowal Malambo" Słobodzianka w inscenizacji Ondreja Spisaka Stowarzyszenia TAT z Warszawy, planowana na kwiecień w teatrze Polonia "Boska", w której wystąpią m.in. Krystyna Janda, Maciej Stuhr oraz Wiktor Zborowski, zakopiański "Bal w operze" w reżyserii Andrzeja Dziuka z Teatru Witkacego, "Otello" z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy, wrocławski "Transfer" Jana Klaty i przedstawienie lalkowe "Carmen" Divadlo Drak z Hradca Kralove.
Bardziej niż w zeszłych latach teatr wyjdzie też w Gliwicach poza scenę. Oprócz zwyczajowych już parad i dużych spektakli plenerowych organizatorzy chcą zaprosić małe grupy teatralne, by w projekcie "Teatr w zaułkach" mogły prezentować swoje dokonania na gliwickich placach, podwórkach czy... fontannach. XVIII Gliwickie Spotkania Teatralne rozpoczną się 8 maja i potrwają 12 dni.