Artykuły

Warszawa. Kalendarz kultury 2007

Rubens w Narodowym, Sasnal w Zachęcie. Nowy spektakl Warlikowskiego w TR Warszawa, Nowojorscy Filharmonicy w Filharmonii Narodowej. A ponadto festiwale, premiery, wystawy, koncerty. Oto nasz [dziennikarzy Gazeta Wyborczej - Stołecznej] subiektywny przewodnik po wydarzeniach kulturalnych Warszawy w 2007 roku.

Styczeń

"Szczęśliwe dni" w Polonii. Piotr Cieplak przygotowuje w Teatrze Polonia premierę "Szczęśliwych dni" Samuela Becketta. A na scenie po raz pierwszy razem spotkają się dwie osobowości aktorskie - Krystyna Janda i Jerzy Trela. Premiera 12 stycznia.

"Miłość na Krymie" w Teatrze Narodowym. Jerzy Jarocki mierzy się z głośnym dramatem Sławomira Mrożka. Ze sztuką, którą miał wystawiać kilkanaście lat temu w Krakowie. Wtedy do premiery nie doszło, bo autor nie zgodził się na zaproponowane przez reżysera zmiany. Tym razem Mrożek zgodził się, aby Jerzy Jarocki nieco dramat zmodyfikował i uzupełnił. W obsadzie m.in. Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Mariusz Bonaszewski, Jolanta Fraszyńska, Jerzy Radziwiłowicz. Premiera - 13 stycznia.

Jordi Savall i Hesperion XXI. W Filharmonii Narodowej wystąpi Jordi Savall, kataloński mistrz violi da gamba. Dzięki niemu zapomniane dzieła muzyczne minionych epok odzyskują blask - od przeszło 30 lat wyszukuje on je, opracowuje i prezentuje, m.in. na płytach własnej wytwórni Alia Vox. W Warszawie wystąpi ze swym zespołem Hesperion XXI. W programie dawna muzyka iberyjska. Na harfie zagra córka mistrza Arianna Savall. Koncert - 23 stycznia.

"Akademia Pana Kleksa" w Romie. Nowy musical familijny. Szykuje się prawdziwa superprodukcja. Reżyseruje Wojciech Kępczyński, scenografię do musicalu tworzy Boris Kudlicka, kostiumy projektuje Dorota Kołodyńska. Za stronę muzyczną odpowiada Andrzej Korzyński. W spektaklu pojawią też trójwymiarowe animacje, nad którymi pracuje Tomasz Bagiński. Premiera - 27 stycznia.

Premiery filmowe. Do kin wchodzi "Maria Antonina" Sofii Coppoli, "Jasne błękitne okna" Bogusława Lindy, ekranizacja "Pachnidła" Süskinda w reżyserii Toma Tykwera i głośna "Grbavica" Jasmili Zbanic. A pod koniec miesiąca nagrodzone Europejską Nagrodą Filmową "Życie na podsłuchu".

Luty

Wdechy. 3 lutego po raz trzeci wręczymy Wdechy, kulturalne nagrody "Gazety Co Jest Grane". Wyróżnimy człowieka, miejsce i wydarzenie, o których było głośno w mieście.

W poprzednich latach nagrodziliśmy m.in. Romana Gutka, Grzegorza Jarzynę, Marię Peszek i Krystynę Jandę. Kto tym razem odpłynie na wielkiej surfingowej desce nagrodzie? Lista tegorocznych nominowanych w piątek 5 stycznia w "Gazecie Co Jest Grane". Głosować też będą nasi czytelnicy. Rozdanie nagród w Hotelu Europejskim.

Lee "Scratch" Perry w Proximie. Druga wizyta w Polsce geniusza muzyki reggae, wielkiego eksperymentatora i artysty, którego staż sceniczny jest dłuższy niż staż The Rolling Stones. Koncert - 11 lutego w Proximie.

"Anioły w Ameryce" w TR Warszawa. Krzysztof Warlikowski wystawia w Teatrze Rozmaitości "Anioły w Ameryce" Tony'ego Kushnera - nagrodzoną Pulitzerem sztukę o losach sześciorga nowojorczyków osadzoną w realiach lat 80., początku epoki AIDS. W obsadzie m.in. Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Andrzej Chyra, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr. Premiera: 15 i 16 lutego (dwie części).

Vader w Stodole. Niewiele mamy w Polsce zespołów, które podbiły świat. Jednym z nich jest metalowy Vader. Zespół zagra w Stodole 21 lutego.

"Ryś" na ekranie. Już w lutym zapowiadana komedia w reżyserii Stanisława Tyma "Ryś". Znany z "Misia" Ryszard Ochódzki zostaje biznesmenem.

Marzec

Wystawa Andrzeja Wróblewskiego w Narodowym. W Muzeum Narodowym od 8 marca obejrzymy wystawę monograficzną Andrzeja Wróblewskiego zorganizowaną w 80. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci artysty. Na wystawie znajdą się obrazy olejne i prace na papierze oraz gwasze - niezwykle bogata, a jednocześnie niezbyt dobrze znana dziedzina twórczości Wróblewskiego. Współczesnym aneksem do wystawy będą m.in. prace młodego kubańskiego artysty Diango Hernandeza, który stworzył cykl prac zainspirowanych szkicami do "Rozstrzelań" Wróblewskiego.

Młodzi Amerykanie w CSW. Na wystawie "Uncertain States of America" zobaczymy przegląd prac najmłodszego pokolenia amerykańskich artystów (urodzonych po 1970 r.), których twórczość decyduje lub będzie w najbliższym czasie decydować o charakterze sztuki w Stanach Zjednoczonych. Nie zabraknie prac zaangażowanych społecznie i politycznie.

"Testosteron" na ekranie. Teatralny przebój "Testosteron" Andrzeja Saramonowicza doczekał się wersji filmowej. W marcu ma wejść na ekrany kin. Reżyseruje Tomasz Koneckii Andrzej Saramonowicz. W obsadzie m.in.: Piotr Adamczyk, Borys Szyc, Maciej Stuhr i Tomasz Kot.

UFO w Stodole. UFO gra już prawie czterdzieści lat! Ta brytyjska grupa była inspiracją dla takich zespołów jak Metallica czy Iron Maiden. UFO wystąpi u nas w ramach trasy promującej dziewiętnasty już album studyjny. Koncert 10 marca w Stodole.

Bernhard w Powszechnym. "Siła przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w reżyserii Remigiusza Brzyka na scenie Teatru Powszechnego. Ze Zbigniewem Zapasiewiczem w roli głównej.

XI Festiwal Beethovenowski. W programie wiele atrakcji, takich jak wszystkie sonaty skrzypcowe Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Christiana Tetzlaffa i Alexandra Lonquicha, II Koncert fortepianowy Chopina w interpretacji Stefana Vladara, Basel Chamber Orchestra pod dyrekcją Christophera Hogwooda i IX Symfonia Gustava Mahlera z Das Radio-Sinfonie Orchester Frankfurt pod batutą Paavo Jaerviego. Festiwal rozpocznie się 25 marca i potrwa do 6 kwietnia.

7. Tydzień Kina Hiszpańskiego. Dzięki tej imprezie można zobaczyć w Polsce większość ciekawych filmów z Hiszpanii. W tym roku organizatorzy spodziewają się rekordowej liczby gości, w tym kilku młodych filmowców z Katalonii, zagłębia kina awangardowego na Półwyspie Iberyjskim. W programie znajdą się także najpopularniejsze hiszpańskie produkcje filmowe z ostatnich dwóch lat, m.in. "Camarón" i "El metodo" Enrique Pinero.

Impreza rozpocznie się 15 marca.

Kwiecień

Różewicz w Małym. Teatr Narodowy na scenie Teatru Małego przygotowuje premierę sztuki Tadeusz Różewicza "Stara kobieta wysiaduje" . Reżyseruje Stanisław Różewicz, w tytułowej roli Anna Chodakowska.

Maj

Alfons Mucha w Muzeum Narodowym. W drugiej połowie maja Muzeum Narodowe zaprosi na wystawę symbolu secesji i współtwórcy art nouveau - Alfonsa Muchy. Do Warszawy zjedzie ponad 180 dzieł z kolekcji rodziny artysty (organizuje ją The Mucha Foundation i The Mucha Trust, ekspozycja w warszawskim muzeum będzie jednym z etapów trasy zorganizowanej w krajach Morza Bałtyckiego, wystawa do 2008 r. oprócz Polski odwiedzi Finlandię, Szwecję, Norwegię, Danię, Litwę, Łotwę i Estonię). Zobaczymy obrazy olejne, dzieła sztuki zdobniczej, biżuterię, plakaty, pastele, rysunki, prace graficzne i fotografie artysty.

Bill Viola w Zachęcie. Gwiazdor współczesnej sztuki, pionier wideoartu przyjedzie do Warszawy i otworzy dużą wystawę w Zachęcie. Zasłynął jako twórca projekcji wideo - wariacji na temat obrazów dawnych mistrzów malarstwa. W cyklu "Pasje", który zobaczymy w Warszawie, odwołuje się do znanych ze średniowiecznego malarstwa przedstawień dewocyjnych, ukazując w ciszy i zwolnionym tempie zmienione gwałtownymi emocjami twarze. Wszystkie prace cechuje subtelne wyczucie kolorystyki, kompozycji, wrażliwość na uczucia bohaterów - to, co najpiękniejsze w dawnym malarstwie, przeniesiono w formy nowego medium.

Nowojorczycy i Maazel. W Filharmonii Narodowej wystąpi jedna z najsławniejszych orkiestr symfonicznych świata - Nowojorscy Filharmonicy pod batutą legendarnego Lorina Maazela. To najstarsza orkiestra Ameryki - debiutowała w 1842 r., kierował nią m.in. Gustav Mahler, Arturo Toscanini, a w latach 1958-90 Leonard Bernstein. Zawsze grali w niej najlepsi z najlepszych.

Ostatni raz w Warszawie New York Philhamonic wystąpiła na początku lat 90., czarując przejrzystym i intensywnym dźwiękiem. Tym razem wykona m.in. suitę "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego oraz I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa z Emmanuelem Axe'em jako solistą. Czwartek, 3 maja.

4. Planete Doc Review. W maju czeka nas czwarta już odsłona festiwalu dokumentów 4. Planete Doc Review (rozpocznie się 11 maja i potrwa do 20, tradycyjnie w Kinotece). - Zaprezentujemy znów najlepsze filmy dokumentalne świata ostatniego roku. Cieszy to, iż znów pojawiły się filmy wysokiej klasy, które poszukują nowego stylu filmu dokumentalnego. Nowością będzie prezentacja filmów na granicy fabuły i dokumentu, filmów, które będąc nominalnie fabułami, czerpią ze stylu i narracji sztuki dokumentalnej. Okazuje się, że takie filmy święcą wielkie sukcesy na świecie. Retrospektywa filmów dokumentalnych Wernera Herzoga to na pewno inny magnes dla miłośników dokumentu. Wydarzeniami przekraczającymi skalę festiwalu będą dyskusje z czołowymi myślicielami politycznymi świata. Gościem festiwalu będzie m.in. francuski pisarz polityczny Guy Sorman, autor wydanych u nas książek "Made in USA" i "Rok Koguta".

Otwarta dla wszystkich konferencja poświęcona idei Fair Trade to inna inicjatywa, która kształtuje charakter festiwalu Planete Doc Review - zapowiada Artur Liebhart, szef festiwalu.

Heavy metal w Proximie. Trivium, Annihilator na jednym koncercie! Młodziaki z Trivium wydali niedawno doskonałą thrashmetalową płytę, za którą Metallica dałaby się pokroić. Z kolei muzycy Annihilatora już tacy młodzi nie są - debiutowali pod koniec lat 80. Wciąż jednak są w czołówce. Koncert 13 maja w Proximie.

Marillion w Stodole. Niezmiennie od lat Marillion ma w Polsce stałych fanów. Najnowszy, czternasty album grupy będzie miał premierę w marcu. Niecałe dwa miesiące później Brytyjczycy wystąpią w Stodole. Koncert 22 maja.

Europejska edycja festiwalu WUJek. W maju w Fabryce Trzciny zagrają zespoły z pogranicza jazzu, muzyki improwizowanej, elektroniki. To będzie już szósta odsłona tego cyklu, który z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy fanów.

Czerwiec

Corbusier i blokersi w CSW. Punktem wyjścia dla wystawy "Betonowe dziedzictwo. Od Corbusiera do blockersów" będzie działalność jednego z najważniejszych twórców modernistycznej architektury Le Corbusiera oraz wpływ, jaki wywarł on na architekturę XX-wiecznych miast. Zobaczymy też, w jaki sposób proponowana przez niego na początku ubiegłego wieku architektoniczna utopia wypacza się, prowadząc do realizacji upiornych blokowisk, betonowych gett na obrzeżach wielkich europejskich metropolii.

Muti i wiedeńczycy. W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej usłyszymy najlepszą obecnie europejską orkiestrę symfoniczną - sławnych Wiedeńskich Filharmoników. Zespół wystąpi pod dyrekcją wieloletniego szefa mediolańskiej La Scali Riccardo Mutiego.

Oprócz cudownego miękkiego i potężnego dźwięku (wiodąca grupa w orkiestrze - I skrzypce - brzmi jak jeden głos) tę orkiestrę o wspaniałej tradycji wyróżnia niespotykany sposób organizacji. Zespołem kieruje demokratyczny samorząd muzyków. Koncert - 26 czerwca.

Pollesch w TR Warszawa. Niemiecki reżyser René Pollesch - jedno z najgłośniejszych obecnie nazwisk teatralnych Europy - będzie po raz pierwszy pracował w Polsce. W TR Warszawa przygotuje swój autorski spektakl.

Festiwal Filmów Latynoamerykańskich. Odbędzie się po raz ósmy. W programie najnowsze filmy z Argentyny, Brazylii, Meksyku i, co szczególnie dla nas ważne, mniej znanych kinematografii regionu. Będzie też klasyka kina latynoskiego. - Nie chcemy jednak, by obecność kina latynoamerykańskiego w Polsce kończyła się na pojedynczych pokazach festiwalowych. Będziemy wprowadzać do kin i wydawać na DVD najciekawsze naszym zdaniem filmy - zapowiada szef imprezy Piotr Kobus.

Warszawa jedzie na Open'er. Jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi na kolejnej edycji festiwalu Open'er w Gdyni, ale można być pewnym, że pod koniec czerwca kilkanaście tysięcy warszawiaków wyruszy nad morze na ten najlepszy festiwal muzyczny w Polsce.

Lipiec

Kinomani do Wrocławia! W lipcu wszyscy ciekawi tego, co nowego w filmie, pojadą na 7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty" do Wrocławia. Oprócz stałych cykli tego festiwalu na widzów czeka panorama kina australijskiego i retrospektywa niezależnego reżysera Hala Hartleya. Kto zostanie w Warszawie, tego czeka kino wakacyjne, m.in. "Shrek 3", wersja kinowa "Simpsonów" oraz "Harry Potter i Zakon Feniksa".

Sierpień

Pingwiny. W minionym roku kino podbiły pingwiny. W sierpniu kolejna odsłona pingwinich talentów - animacja "Na fali" o pingwinach i ich zamiłowaniu do surfingu.

Wrzesień

"Viva Mexico!" w Zachęcie. Galeria idzie za ciosem. Po sukcesie "narodowych wystaw" sztuki z Chin, Norwegii, Rosji czy Australii zaprezentuje współczesną scenę artystyczną Meksyku. Będą prace odwołujące się zarówno do popularnego wizerunku tego kraju (kultury macho, telenoweli, skomercjalizowanej turystyki i sztuki ludowej), jak i do meksykańskiej tradycji, historii i problemów społecznych.

III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" odbędzie się pod hasłem "Wokół wielkiego romantyzmu". Oprócz muzyki Fryderyka Chopina usłyszymy dzieła innego wielkiego romantyka Franza Schuberta - symfonię "Niedokończoną" w wykonaniu Orkiestry XVIII Wieku, pieśni w interpretacji wybitnego polskiego tenora Piotra Beczały.

Warszawska Jesień. Jubileuszowa, bo pięćdziesiąta Warszawska Jesień podkreśli swój międzynarodowy charakter. Wystąpią zespoły z Australii, Kanady, Izraela, a także SWR Sinfonie Orchestra z Baden Baden. Odbędzie się m.in. prawykonanie opery Pawła Szymańskiego "Qudsja Zaher", polska premiera II części "Pasji wg św. Jana" Sofii Gubajduliny - "Zmartwychwstanie" - oraz przestrzenno-elektronicznego "Nomos Gamma" Iannisa Xenakisa.

Październik

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Już 5 października rozpocznie się najważniejsze wydarzenie filmowe w naszym mieście - 23. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

"Złoty wiek malarstwa flamandzkiego: Rubens, van Dyck i inni...." w Muzeum Narodowym. Na koniec października Muzeum Narodowe przygotowuje swój największy tegoroczny hit - wystawę "Złoty wiek malarstwa flamandzkiego: Rubens, van Dyck i inni...". Pokazane zostaną na niej wybitne dzieła malarzy flamandzkich ze zbiorów Kunsthistorisches Museum, Liechtenstein Museum i Gemäldegalerie der Akademie w Wiedniu oraz czołowych muzeów polskich. Będą obrazy Rubensa, ale też van Dycka, Jacoba Jordaensa, Davida Teniersa, Fransa Snydersa, Jana Fyta, Jana de Heema.

Free Form Festival. To impreza poświęcona współczesnej muzyce miejskiej i nowym mediom. Za każdym razy ściąga do Fabryki Trzciny setki fanów.

Listopad

Sasnal w Zachęcie. To będzie pierwsza tak duża wystawa Wilhelma Sasnala w Polsce. Ubiegły rok był dla niego pasmem sukcesów - zdobył prestiżową nagrodę Vincenta, magazyn "Flash Art" ogłosił go najbardziej obiecującym młodym artystą na świecie, a jego obraz "UFO" z 2002 r. uzyskał rekordową cenę 216 tys. dol. (ok. 650 tys. zł). Światowi kolekcjonerzy biją się o jego obrazy, dlatego wielu z nich polska publiczność nie miała szans zobaczyć. Zachęta wypożyczy te najważniejsze, artysta pokaże też prace najnowsze i specjalnie przygotowany na wystawę w Zachęcie projekt muzyczno-filmowy.

Festiwal Filmy Świata "Ale Kino!". - Dopiero rozpoczęliśmy planowanie trzeciej edycji, ale sukces dwóch pierwszych imprez pozwala nam myśleć o rozwijaniu formuły, która umożliwi sprowadzanie do Warszawy najlepszych filmów z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Olbrzymia większość interesujących filmów z tych odległych kontynentów nie trafia na razie do kin w stolicy - zapowiada Piotr Kobus, szef festiwalu.

Grudzień

Nominacje do kolejnych Wdech. Dziennikarze "Gazety Co Jest Grane" - jurorzy Wdech - po roku pełnym kulturalnych wrażeń zaproponują swoje typy w kategorii człowiek, miejsce i wydarzenie roku do Wdech 2007.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji