Artykuły

Traktat o wolności

Prapremiera tego arcydzieła napisanego przez Stanisława Wyspiańskiego na scenę przy placu św. Ducha odbyła się w 1903 roku. Wcześniej, po wystawieniu Wesela w 1901 roku Wyspiański otrzymał wieniec z liczbą 44, która miała być symbolem uznania go za czwartego wieszcza narodowego. Na to wyraźne zamówienie publiczności odpowiedział Wyspiański właśnie Wyzwoleniem, którego głównym bohaterem uczynił Konrada, postać z Dziadów Adama Mickiewicza.

Jedną z najsłynniejszych inscenizacji dramatu była realizacja Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze z Jerzym Trelą w roli Konrada. Wyzwolenie uznawane jest za jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do wystawienia polskich utworów dramatycznych. To wielki traktat o teatrze, patriotyzmie i poszukiwaniu własnego ja.

W krakowskim Teatrze im. J. Słowackiego reżyserii tego arcydzieła podjął się Radosław Rychcik, znany z głośnych, acz niekonwencjonalnych realizacji wielkich utworów klasyki polskiej. Dziady w Poznaniu ulokował w święcie amerykańskiej popkultury, zaś weselników Wyspiańskiego przeniósł z bronowickiej chaty do Irlandii. A jakie w takim razie czeka nas Wyzwolenie w inscenizacji odkrywczego reżysera?

– Wyzwolenie to na pewno doświadczenie oczyszczające. Podobnie jak wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Przed rozpoczęciem prób, z całym zespołem, właśnie tam pojechaliśmy. Konfrontacja z miejscem Zagłady poruszyła nas, obudziła głębokie emocje, dała początek kolejnym pytaniom na temat życia, śmierci i dokonywanych przez nas wyborów — wyjaśnia Rychcik.

Akcja dramatu toczy się w szkole, a jego główną osią fabularną jest próba do spektaklu Polska współczesna oraz konflikty związane z ową próbą. W roli Konrada wystąpi Rafał Dziwisz. Obok niego zobaczymy Dominikę Bednarczyk, Marcina Sianko, Martę Konarską i Tomasza Międzika. Autorką scenografii jest Anna Maria Kaczmarska, a muzyki -Piotr Lis i Michał Lis.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji