Artykuły

Sezonowe zapowiedzi

– Będzie to – powiedział dyrektor naczelny Włodzimierz Nawotka – bardzo gdański sezon. Wracają na scenę artyści, którzy tu zaczynali swoją karierę, lecz obecnie działają w innych ośrodkach. Trzydziestolecie pracy artystycznej obchodzi Kazimierz Sergiel, który wystąpi 13 października w Nabucco, a w grudniu w Sopocie odbędzie się jego benefis. Zaprezentują się gdańskiej publiczności w przedstawieniach i koncertach dwa młode wybitne talenty — Paweł Skałuba i Magdalena Kozłowska.

Sezon rozpoczęły recitale arii i pieśni gdańskiej operowej primadonny — Danuty Bernolak, od 10 lat odnoszącej sukcesy na scenach operowych w Niemczech. Odtąd kameralne koncerty operowe odbywać się będą regularnie na dwóch scenach — w sopockim magistracie i w Gdańsku, w Białej Sali Ratusza Głównego Miasta.

Balet gdański pod dyrekcją Andrzeja Marka Stasiewicza liczy 30 osób i przygotowuje nowy program złożony z trzech etiud: Bolero M. Ravela, In Memoriam F. Chopina i Amerykanin w Paryżu G. Gershwina, w choreografii Gustawa Klauznera, ze scenografią Sławomira Jana Lewandowskiego. Premiera — pod koniec października. W listopadzie zespół wyrusza na zagraniczne tournée z Cyganerią i Rigolettem. 14 listopada w koncercie operowym wystąpi Ryszard Karczykowski. Ten światowej sławy polski tenor ma również gdański rodowód. Na grudzień planowana jest premiera nowej wersji najpopularniejszej operetki Johanna Straussa Zemsta Nietoperza w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Ronczewskiego; przedstawienie wystawione będzie po raz drugi w uroczystej oprawie również w sylwestra, 31 grudnia.

W przyszłym, milenijnym roku, w kwietniu, publiczność będzie miała okazję obejrzeć drugą premierę baletową, tym razem do muzyki Marka Grechuty, pt. Wiosna, lato, jesień, zima… Doczekają się też swojego spektaklu dzieci. Będzie to Latający wiatrak do muzyki znanego gdańskiego kompozytora Eugeniusza Głowskiego z librettem Ryszarda Ronczewskiego na motywach baśni Jerzego Afanasjewa. Na maj przygotowywana jest koncertowa wersja Halki Stanisława Moniuszki, która wystawiona zostanie w budynku Międzynarodowych Targów Gdańskich, gdzie również regularnie funkcjonować zacznie scena operowa.

W milenijnym roku na scenie gdańskiej opery rozgrywać się będzie Festiwal Tańca Krajów Nadbałtyckich. W czerwcu zaś, ku uciesze miłośników baletu, zawita do nas ponownie Teatr Baletu Borisa Ejfmana, który przedstawi widowiska Czajkowski oraz Giselle Rouge.

Opera gdańska planuje we wrześniu przyszłego roku wystawienie, wspólnie z realizatorami niemieckimi, bardzo pięknej, trudnej pod względem wykonawczym, rzadko granej opery L. van Beethovena Fidelio. Planuje się również Wieczór Pucciniego z udziałem najwybitniejszych gdańskich śpiewaków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji