Artykuły

Szczecin. Podwójny benefis Januszewskiej i Młudzika

Trzy dekady na scenie, około setki ról -w tym kilkadziesiąt zagranych w tych samych spektaklach. W życiu prywatnym od wielu lat tworzą parę małżeńską, na scenie zagrali ją kilkanaście razy. Anna Januszewska i Grzegorz Młudzik w tym roku obchodzą 30-lecie pracy zawodowej i z tej właśnie okazji we wnętrzu Teatru Współczesnego już 30 grudnia będą świętować swój benefis.

Oboje są absolwentami Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej. Występowali na scenie Teatru im. Horzycy w Toruniu, a od sezonu 1980/81 są aktorami Teatru Współczesnego w Szczecinie (Grzegorz Młudzik z przerwą w latach 1985-89). W Szczecinie zadebiutowali w "Warszawiance" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego, a potem zagrali m.in. w pamiętnej "Antygonie z Nowego Jorku" Janusza Głowackiego (reż. Marek Pasieczny; Anita i Pchełka), przedstawieniach nagrodzonych "Bursztynowym Pierścieniem" dla "najlepszego spektaklu sezonu": "Świętoszku" Moliera (reż. Andrzej Bubień; Elmira i Kleant), "Iwonie, księżniczce Burgunda" Witolda Gombrowicza i "Balladynie" (reż. Anna Augustynowicz; Alina i von Kostryn) oraz zakwalifikowanego do finału V Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej "Przystanku" Olgierda Kajaka (reż. Marian Dworakowski; Kobieta i Mężczyzna).

Poza Współczesnym mogliśmy oglądać ich także na scenie Piwnicy przy Krypcie, gdzie wystąpili m.in. w wyreżyserowanym przez Annę Augustynowicz

- "Zdziczeniu obyczajów" Bolesława Leśmiana. Ponadto Grzegorz Młudzik przygotował scenariusz, a także wyreżyserował recital piosenek Jacka Zwoźniaka pt "Wyleżana plaża" oraz wspólnie z Anną Januszewską przedstawienie "Związek otwarty" Dario Fo i Franki Ramę. Oprócz tego zagrali wspólnie na scenie Teatru Krypta w "Gablotach" Krzysztofa Bizio w reż. Tomasza Gawrona.

Anna Januszewska była wielokrotnie nagradzana za kreowane przez siebie role na festiwalach ogólnopolskich, począwszy od nagrody aktorskiej za rolę tytułową w przedstawieniu "Pani Wdzięczny Strumyk' - Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu - na XXII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w 1980 roku przez Kró-* Iową Małgorzatę w "Iwonie, księżniczce Burgunda" na XXII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" w 1997 roku, aż po nagrodę na "Kontrapunkcie 2005" za kreację w spektaklu "Oskar i pani Róża". Uhonorowana "Bursztynowym Pierścieniem" w kategorii "aktorka sezonu" za role: Królowej Małgorzaty, (1997), Pani Dulskiej (2001), Żony (2006). W 1997 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina, a w 2005 "Oko Recenzenta" - nagrodę "za liczne i wspaniałe kreacje aktorskie".

Obecnie możemy ich oglądać w "Mężu i Żonie" [na zdjęciu] Aleksandra Fredry w reż. Andrzeja Bubienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji