Artykuły

Warszawa. „Dobre zdjęcie – dlaczego go nie wybrałam/em?”. Wykład prof. Magdaleny Raszewskiej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 30 marca o godz. 18.00 na wykład prof. Magdaleny Raszewskiej „Dobre zdjęcie – dlaczego go nie wybrałam/em?”. Wstęp wolny.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 30 marca o godz. 18.00 na wykład prof. Magdaleny Raszewskiej „Dobre zdjęcie – dlaczego go nie wybrałam/em?”. Wstęp wolny.

Blisko 1400 zdjęć i jury, w którym znaleźli się historycy teatru, historyk sztuki, fotograf teatralny, historyk fotografii. I każdy miał swój punkt widzenia, swoje racje. Każdy wybierał nie to, co mu się podobało, lecz to, co z punktu widzenia swojej profesji uważał za dobre, ciekawe, odkrywcze. Wieloznaczne i symboliczne. Wyborom towarzyszyły gorące spory, analizy, szukanie sensów, kontekstów. Są zdjęcia, które uznaliśmy za dobre, ciekawe, odkrywcze, wieloznaczne i symboliczne, ale ich nie wybraliśmy… Są fotografie, które zachwyciły historyków teatru a historyk sztuki je zdyskwalifikował. Są zdjęcia, które błyskotliwie analizował historyk sztuki, a fotograf uznał je za banał. Czym więc jest zdjęcie teatralne, które ma dokumentować, zachwycać, wzruszać, opowiadać, kreować?

– prof. Magdalena Raszewska

Wszystkich zainteresowanych fotografią teatralną zapraszamy na wykład o tym, co decyduje, że dobre zdjęcie nie zawsze znajduje się w grupie zdjęć finałowych czy nagrodzonych. Na podstawie swojego doświadczenia bycia jurorem Konkursu Fotografii Teatralnej i wybranych zdjęć – spośród zgłoszonych do VIII edycji konkursu – prof. Raszewska opowie o kryteriach, oczekiwaniach, ale też najczęściej popełnianych przez fotografów błędach. Po wykładzie będzie możliwość zadawania pytań i rozmowy o tym, czym dzisiaj jest dobra fotografia teatralna.

Prof. dr hab. Magdalena Raszewska

Historyk teatru, autorka książek i licznych artykułów z historii teatru i zagadnień społecznych współczesnego teatru. Interesuje się problemami funkcjonowania świata widowisk we wszelkich formach, zagadnieniami kształtowania współczesnej przestrzeni teatralnej. Wykłada historię teatru i historię konwencji scenicznych na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji