Artykuły

Wszyscy wielcy mistycy doznawali olśnienia na pustyni

Diuna Franka Herberta to najpopularniejszy cykl powieści science fiction XX wieku. Z tym niezwykle ważnym tekstem zmierzyła się Komuna//Warszawa.

Komuna//Warszawa to niezwykle wszechstronna formacja artystyczna, która od 1989 roku zajmuje się działaniami z pogranicza teatru, ruchu plastycznego oraz sztuki performance'u. Realizuje również interdyscyplinarne działania wykraczające poza obszar sztuki. Angażuje się w projekty lokalne i animowanie życia kulturalnego.

Teraz artyści postanowili stworzyć swoisty prequel do Diuny. Jak wiadomo, ten cykl Franka Herberta ustanowił nowy kanon literatury science fiction, ale znacznie też przekroczył ramy gatunku, mieszając dyskurs filozoficzny z przewidywaniami futurologicznymi i wartką akcją: rozważania o genetyce oraz przetrwaniu ludzkości wobec kurczących się zasobów to główne wątki tej opowieści.

Podobnie jak w literackim oryginale osią spektaklu jest pustynia. — Filozoficznie „pustynia" to miejsce spotkania z Bogiem, ze sobą, przemiany, nowego początku lub śmierci. Pustynia we współczesnym świecie to złoża ropy, a więc źródło bogactwa i władzy. Ale także zagrożenie zagładą z powodu braku wody — mówią twórcy spektaklu.

Komuna//Warszawa opisuje fikcyjną wyprawę autora Diuny do Iranu w 1961 roku. Frank Herbert zostaje wysłany z tajną misją na Bliski Wschód, przez kulka dni przebywa w pustynnym mieście Jazd, czekając na spotkanie z kurierem. Być może pod wpływem narkotyków wyrusza na samotną wyprawę na pustynię. Tam doznaje olśnienia. Widzi możliwe scenariusze rozwoju świata. Wizje staną się zaczątkiem napisanej wkrótce literackiej sagi.

Spektakl, który zobaczymy ostatniego dnia Klamry, powstał w koprodukcji z Teatrem Polskim w Bydgoszczy i we współpracy z artystami z Iranu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji