Artykuły

Gdańsk. Premiera "Księżnej d'Amalfi" w Wybrzeżu

Mroczna i krwawa opowieść o miłości niemożliwej, pełna okrucieństwa oraz fizycznej i psychicznej przemocy - czyli dramat elżbietański w najlepszym wydaniu. Premiera "Księżnej d'Amalfi" Johna Webstera na dużej scenie Teatru Wybrzeże 16 grudnia.

Akcja "Księżnej "d'Amalfii" toczy się we Włoszech. Księżna jest piękną, młodą wdową. Postanawia po raz kolejny wyjść za mąż. Jej dwaj bracia - książę Ferdynand i Kardynał - są temu przeciwni. Choć sami mają wiele na sumieniu, obsesyjne dbają o moralność, cnotę i dobrą opinię siostry. Księżna bierze jednak w tajemnicy ślub z zarządcą dworu Antonio, osobą z niższego rodu. Gdy bracia dowiadują się o związku, oboje małżonków skazują na wygnanie, a Księżnę zamykają w odosobnieniu, dręczą psychicznie i w końcu mordują.

O Johnie Websterze, autorze dramatu, wiadomo niewiele. Był on kilkanaście lat młodszy od Szekspira, przypisuje mu się cztery dramaty napisane samodzielnie. Prócz "Księżnej d'Amalfi" to "Biała diablica", "The Devil's Law Case", oraz "Monuments Of Honour". "Księżna d'Amalfi" została wydana w 1628 roku, choć powstała znacznie wcześniej, prawdopodobnie około roku 1611. Jego aspiracją była jedna z opowieści z "Palace of Pleasure" Williama Paintera (a ten zaczerpnął ją z twórczości włoskiego pisarza Matteo Bandello). Zresztą tom "Palace of Pleasure" stał się kopalnią fabuł dla dramatu elżbietańskiego - prócz Webstera inspirację z niego czerpał między innymi Szekspir, pisząc "Tymona Ateńczyka" i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy".

"Księżna "d'Amalfi", chętnie grana na Zachodzie, w Polsce w teatrach zawodowych pojawiała się dwa razy: swoją prapremierę sztuka miała w 1973 roku w warszawskim Teatrze Studio, potem można ją było zobaczyć w 1996 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Z dramatem Webstera postanowił się zmierzyć w Gdańsku Grzegorz Wiśniewski, absolwent reżyserii w Krakowie, uczeń Krystiana Lupy. Zrealizował on już w teatrze Wybrzeże cztery widowiska: "Jana Gabriela Borkmana" Henryka Ibsena, "Mewę" Antoniego Czechowa, "Matkę" Witkacego oraz "Przed odejściem w stan spoczynku" Thomasa Bernharda. W "Księżnej "d'Amalfi", prócz gdańskich aktorów, zagra gościnnie Agnieszka Wosińska (na co dzień pracująca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie) oraz Rafał Kosowski, tegoroczny absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji