Artykuły

Poznań. Matyjaszkiewicz czyta Treny Jeremiasza

W niedzielę 17 grudnia o godz. 17 w katedrze poznańskiej odbędzie się jubileuszowa, sześćdziesiąta premiera cyklu Verba Sacra. "Treny Jeremiasza" przeczyta Jan Matyjaszkiewicz. Aktorowi towarzyszyć będzie Kwartet Jorgi.

W historii Verba Sacra nie zdarzyło się jeszcze, aby dwa razy ten sam tytuł pojawił się w jednym roku. Tak będzie tym razem, "Treny" po raz drugi ! Po Kochanowskim przyszedł czas na oryginał, czyli Jeremiasza, który we współczesnych wydaniach figuruje pod nazwą Księga Lamentacji. Powrót do źródła uzasadnia nie tylko wybór przekładu ks. Jakuba Wujka. Co bliskie jest nam współczesnym w Narzekaniach Jeremiasza Proroka?

Według dr Teresy Stanek, autorki komentarza, w przeświadczeniu ludzi starożytności grzech był źródłem nieszczęść i cierpienia, bo umożliwiał aktywność sił zła. W religiach ludów otaczających Izraela jedyną skuteczną drogą zapobiegania tej aktywności były akty rytualne. W religii Izraela pojawiła się myśl, że zło kryje się w sercu człowieka, a zatem jego unicestwienie dokonuje się nie przez rytuał, ale przez nawrócenie. Nie ma świata bez zła i cierpienia. Źródło jego aktywności w świecie pozostaje nadal okryte tajemnicą. Lamentacje uczą, że człowiek także ma swój udział w sprowadzaniu nieszczęść; iluż tragedii można było uniknąć, gdyby ludzie szanowali prawa Boga i natury. A jednak zakończenie wyraźnie pokazuje, że nie tylko ludzki grzech jest źródłem cierpienia. Ewangelia o Jezusie Chrystusie jest odpowiedzią Boga - dla Jerozolimy, dla Izraela, dla każdego człowieka. A odpowiedź tę każdy musi nieustannie odczytywać w swoim sercu.

W niedzielne popołudnie 17 grudnia usłyszymy Treny w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Jana Matyjaszkiewicza, aktora warszawskiego Teatru Ateneum. Usłyszymy je podobnie jak Kochanowskiego, w całości, bo jako całość są arcydziełem poruszającym i żywym. Matyjaszkiewiczowi towarzyszyć będzie Kwartet Jorgi, czyli bracia Maciej i Waldemar Rychły, znani ze swoich poszukiwań źródeł muzyki i teatru.

Wstęp wolny.

Na zdjęciu: Jan Matyjaszkiewicz w "Nocy z Don Juanem", Teatr Ateneum, Warszawa 2001 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji