Teatr Stary otwiera festiwal w Zurychu
W czerwcu odbywa się rokrocznie w Zurychu międzynarodowy festiwal teatralny, w którym biorą udział wybitne teatry europejskie. W tym roku przebiega on pod hasłem ,,Teatr w pięciu językach". Otwarło go przedstawienie "Biesów" Teatru Starego z Krakowa. Był to pierwszy występ polskiego teatru na scenie Schauspielhausu w Zurychu.
Zadanie polskiego zespołu było w Zurychu niełatwe. Po londyńskim sukcesie trzeba było obronić dobrą opinię, jaką zdobył nad Tamizą. A trudności były w Zurychu znacznie większe niż w Londynie. Teatr polski jest w Szwajcarii prawie nieznany. Filmy Andrzeja Wajdy nie mają tu takiej popularności jak w Anglii. Przygotowanie prasowe występów Starego Teatru w Zurychu było słabsze niż w Londynie. Poważną przeszkodą był brak symultanicznego przekładu, co odstraszyło wielu widzów nie znających języka polskiego. Wreszcie, nie ma w Szwajcarii tak poważnego zaplecza widzów polskich, którzy stanowili znaczną część widowni w Londynie.
A jednak przedstawienie "Biesów" zakończyło się wielkim sukcesem Teatru Starego. Sala nie była pełna, ale aktorzy zdobyli się na maksymalny wysiłek, podbijając serca i umysły tych, którzy na przedstawienia naszego teatru przyszli. Publiczność wstała i zgotowała zespołowi owację, a krytyk "Tagesanzeiger" napisał: "Wieczór stał się wielkim wydarzeniem teatralnym. Dzięki genialnie zastosowanym efektom optycznym i akustycznym, dzięki doskonałej grze całego zespołu, nawet ci widzowie, którzy ze względów językowych nie mogli zrozumieć tekstu, wciągnięci zostali bez reszty w bieg wydarzeń scenicznych''. Recenzja nosiła wymowny tytuł: "Polacy przywieźli prawdziwie wielki teatr". Pełną entuzjazmu recenzję opublikowała najpoważniejsza gazeta szwajcarska "Neue Zürcher Zeitung". Już w pierwszym zdaniu stwierdza krytyk: "Fascynujący wieczór teatralny". Bardzo pozytywna recenzja pióra Elisabeth Brock-Sulzer ukazała się na łamach "Die Tat".
Dni kultury polskiej w Szwajcarii trwają nadal. 17 czerwca zostanie w Neuchatel otwarta wielka wystawa historyczna teatru polskiego. W Zurychu zaś otwarta zostanie 15 czerwca wystawa polskiego plakatu.