Artykuły

Warszawa. Czytanie „Szczęsnego” w ramach cyklu „Romantyzm. Od-czytywanie” w IT

Instytut Teatralny zaprasza 14 listopada o godz. 19.00 na czytanie sceniczne „Szczęsnego” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Machowskiego. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.

Instytut Teatralny zaprasza 14 listopada o godz. 19.00 na czytanie sceniczne „Szczęsnego” Juliusza Słowackiego w reżyserii Jerzego Machowskiego. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.


W cyklu „Romantyzm. Od-czytywanie” nie mogło zabraknąć miejsca dla Juliusza Słowackiego. Sięgamy po jego „Szczęsnego”. Ten niedokończony dramat nawet nie ma tytułu. Różnie nazywany przez edytorów i inscenizatorów, najbardziej znany jest pod tytułem „Horsztyński”. Tymczasem w istocie głównym bohaterem tej sztuki jest Szczęsny Kossakowski, którego Słowacki upozował na polskiego Hamleta. Kim jest Szczęsny? Z jakimi dylematami się mierzy? Jakie wahania przeżywa i jakich decyzji nie umie podjąć? Kim jest polski Hamlet? Czym jest polskie „być albo nie być”?


Historyczny moment upadku I Rzeczypospolitej Słowacki uczynił tłem dla przejmującej historii ludzkiej. W ten sposób stworzył iście szekspirowski, choć napisany prozą, dramat namiętności z wyrazistymi postaciami o pogłębionej psychologii. Ukazał niezwykły, a tak charakterystyczny dla polskiego romantyzmu splot losów jednostek i rodzin z dziejami kraju.


„Szczęsny” należy do rzadziej wystawianych dramatów Wieszcza, choć ma swoją teatralną legendę. Tytułową rolę wielokrotnie grał Juliusz Osterwa.


Juliusz Słowacki


„Szczęsny”


Adaptacja: Iwona Rusek


Reżyseria: Jerzy Machowski


Obsada: Edyta Januszewska, Alicja Karluk, Jowita Kropiewnicka, Łukasz Kucharzewski, Sylwester Maciejewski, Krzysztof Machowski, Lech Mackiewicz, Kamil Pruban, Philippe Tłokiński


ZOBACZ DOTYCHCZASOWE CZYTANIA


W bieżącym roku przypada 200. rocznica publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr. Inaugurując w Instytucie Teatralnym cykl „Romantyzm. Od-czytywanie”, chcieliśmy przypomnieć w formie czytań scenicznych zarówno kanoniczne teksty polskiego dramatu romantycznego, jak i te niemal zupełnie zapomniane lub stanowiące interesujący kontekst dla dzieł wieszczów.


Czytaniom towarzyszą seminaria i rozmowy z udziałem literaturoznawców, teatrologów, historyków, a także praktyków teatru, którzy poprzez namysł nad tekstem; osobistą lekturę i refleksję nakreślą nowe (nie mylić z nowoczesnym) rozumienie i, co w przypadku romantyzmu kluczowe, przeżycie tych arcydzieł literackich.


Kuratorzy cyklu: Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski


Harmonogram czytań


14.11 | „Szczęsny” Juliusza Słowackiego, reżyseria Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek


12.12 | „Ciotunia”,  Aleksandra Fredry, reżyseria Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek


Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest Narodową Instytucją Kultury finansowaną ze środków budżetu Państwa.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji