Artykuły

Kraków. Nowe sceny Bagateli

Rozmawiamy z Jackiem Schoenem, dyrektorem krakowskiego Teatru Bagatela, o nowej scenie i planach rozbudowy

W przyszłym tygodniu Bagatela uruchomi nową scenę, mieszczącą się w piwnicach...

- To raczej plany perspektywiczne, nowa sala nie jest jeszcze gotowa. Na 8 grudnia przygotowujemy polską prapremierę dramatu "Kto otworzy drzwi" ukraińskiej pisarki, Nedy Neżdanej, i takie naturalne wnętrza - w piwnicach trwa remont - były nam po prostu do tej inscenizacji potrzebne.

Czyli nowej sceny nie będzie?

- Będzie, będzie, może nawet niejedna. Planujemy poważną rozbudowę Bagateli. Rozpoczęliśmy już starania o pieniądze z UE na nadbudowę gmachu teatru. Są możliwości stworzenia tam przeszklonej przestrzeni, w której mogłyby się odbywać spektakle i inne działania dla najmłodszej widowni. Przypomnę, że do pożaru z roku 1926 budynek Bagateli był znacznie wyższy, posiadał dwuspadowy potężny dach. Nadbudowa, połączona z adaptacją wspomnianej piwnicy, pozwoliłaby stworzyć tu niewielkie centrum kongresowe, nie zaburzające funkcji teatralnych.

Czyli teatr w piwnicy jednak powstanie?

- To potężna przestrzeń, licząca 450 m. kw., ciągnąca się pod sceną, widownią i foyer, jednak ze względów budowlanych nie da się stworzyć tu jednej sali. W każdym razie powstanie tu niewielka scena o charakterze kameralnym -widownia podczas pierwszej premiery liczy 60 miejsc, może ich być, w zależności od scenografii, nawet 80. Kolejną premierę planujemy na wiosnę. W podobny, ewolucyjny, sposób kształtowała się też nasza Scena przy Sarego 7. Początkowo była nam potrzebna sala prób, teraz gramy tam regularnie.

Czy ma Pan już koncepcję artystyczną nowej sceny?

- Myślimy o teatrze politycznym, czy może raczej o teatrze z polityką w tle, nie odnoszącym się do niej wprost, pokazującym politykę poprzez ludzi i ich problemy.

Wróćmy do spektaklu otwierającego działalność nowej sceny...

- Jego podtytuł brzmi "Czarna komedia dla teatru tragedii narodowej". Rzecz rozgrywa się pomiędzy zamkniętymi w prosektorium dwiema kobietami, a opowiada o wolności, przedziwnym stanie nieradzenia sobie z wolnością w czasach, kiedy jest dana.

Ile może potrwać planowana rozbudowa?

- Chciałbym, aby zakończyła się za dwa lata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji