Artykuły

Warszawa. Powstało Wirtualne Archiwum Józefa Szajny

Instytut Teatralny, pamiętając o Uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 marca 2022 r. w sprawie uczczenia setnej rocznicy urodzin artysty Józefa Szajny, przygotował Wirtualne Archiwum Józefa Szajny dostępne od dzisiaj (9 września) pod adresem jozefszajna.pl.

Archiwum zostało stworzone, by uporządkować, zdigitalizować i zaprezentować dorobek artystyczny Józefa Szajny – reżysera, scenografa, autora scenariuszy, malarza, grafika, teoretyka, pedagoga i dyrektora teatru.

Wirtualne Archiwum Józefa Szajny obejmuje dokumentację jego wszechstronnej działalności – nie tylko teatralnej (zdjęcia, recenzje, plakaty, programy przedstawień), lecz także plastycznej (kolaże, asamblaże, rysunki, rzeźby) – oraz jego prace teoretyczne. Dzięki uprzejmości spadkobierców artysty w Wirtualnym Archiwum znalazły się również nieznane i niepublikowane dotychczas dzieła.

Prace nad powiększaniem zasobów Wirtualnego Archiwum przewidziano na lata 2022–2024. 

Wirtualne Archiwum Józefa Szajny powstało dzięki dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzica Narodowego.

Partnerami projektu są: Muzeum Śląskie w Katowicach, Teatr Studio w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum Karykatury w Warszawie.

O Wirtualnym Archiwum będzie można dowiedzieć się więcej podczas spotkania „Rozpakujemy, zrewidujemy” 4 października. W ramach wydarzenia odbędzie się dyskusja panelowa, dotycząca spuścizny artysty oraz tego, w jaki sposób Józef Szajna i jego teatr są postrzegani dzisiaj.

 

 

 

 

 

 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji