Artykuły

Szczecin. Nagrody MKiDN dla artystów Opery na Zamku

Z przyjemnością informuję, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nadał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” niżej wymienionym artystom Opery na Zamku w Szczecinie. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 19 czerwca po spektaklu „Zemsta nietoperza” (rozpoczęcie o 18.00, spektakl z przerwami trwa 3 godziny 25 minut).


Odznaczeni zostali:


1. Ewa Olszewska - solistka


2. Victoria Vatutina – solistka


3. Pavlo Tolstoy – solista


4. Paweł Wolski – solista 


5. Małgorzata Zgorzelska – solistka chóru


6. Marzena Wiencis-Mamrot – solistka chóru 


7. Małgorzata Kotek – artystka chóru


8. Małgorzata Kieć – artystka chóru


9. Marcin Scech – solista chóru


10. Piotr Urban – artysta chóru


11. Olga Kuźmina-Pietkiewicz – artystka baletu, koryfej


12. Małgorzata Olejak – solistka orkiestry


13. Alicja Badach – artystka orkiestry


14. Jarosław Wojtasiak – artysta orkiestry


15. Dawid Karolak – reżyser i realizator światła


*Ewa Olszewska


Ewa Olszewska jest perfekcyjną sopranistką doskonale wykonującą wyjątkowo trudne partie, co warte jest zauważenia, w różnorodnym repertuarze – tak w operach kameralnych (np. polskie prawykonanie „Dokręcania śruby”) jak i w musicalach (np. „Crazy for You”). Artystka charakteryzuje się ogromnym zaangażowaniem w pracę sceniczną w Operze na Zamku w Szczecinie, ale także w innych teatrach operowych czy filharmoniach w Polsce. Zawsze doskonale przygotowana, pełna temperamentu i zapału. Nadzwyczaj chętnie, jako solistka, eksplorująca mniej znane obszary sztuki operowej, podejmująca się w ten sposób niełatwych i nieszablonowych wyzwań wokalnych i aktorskich. Doceniana przez recenzentów zapraszanych na premierowe spektakle Opery na Zamku, nie pozostawiająca publiczności obojętną na swoje oryginalne kreacje. Obdarzona niewątpliwym talentem wokalnym i aktorskim niekwestionowana osobowość sceniczna.


*Victoria Vatutina


Victoria Vatutina (sopran) jest jednym z głównych filarów zespołu Opery na Zamku w Szczecinie. Zawsze doskonale przygotowana do pracy i z pasją wykonująca zadania sceniczne. Dzięki stosowaniu metody Stanisławskiego niezwykle wiarygodna na scenie – od scen lirycznych przez dramatyczne po komiczne. Trudno nie wspomnieć o jej kreatywności i zaangażowaniu w pracę podczas obostrzeń czasu pandemii i zamknięciu teatrów, kiedy to przy wsparciu Opery na Zamku zainicjowała i stała się autorką programu bezpłatnego koncertu zorganizowanego w wolnej przestrzeni. Ogromnie zaangażowana w kameralne i wielkoobsadowe produkcje, obdarzona charyzmą sceniczną, tworzy pierwszoplanowe kreacje w różnorodnym repertuarze, doceniane przez widzów i najważniejszych recenzentów sztuki operowej w kraju. 


*Pavlo Tolstoy


Znakomity tenor wielu scen, także zagranicznych. W 2021 roku nominowany przez jurorów konkursu do nagrody Bursztynowy Pierścień za rolę Leńskiego w premierze „Eugeniusz i Tatiana – Zakręt” oraz za tytułową rolę Romea w operze „Romeo i Julia” Ch. Gounoda do prestiżowej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy śpiewak operowy”. Doskonały tenor i dynamiczna kariera sceniczna. Wszechstronny i ogromnie uzdolniony pod względem wokalnym i aktorskim, artysta doceniany przez polskie i zagraniczne sceny operowe. Angażowany przez kierowników muzycznych i reżyserów do pierwszoplanowych ról, także w polskich prapremierach Opery na Zamku. W każdej partii perfekcyjny i charakterystyczny.


*Paweł Wolski


Paweł Wolski jest artystą nietuzinkowym, o niesamowitej energii scenicznej i przebojowym przebiegu kariery. Obdarzony wyjątkowym głosem, wykonuje role w większości spektakli na scenie Opery na Zamku w Szczecinie, kreując swoje postaci niezwykle wiarygodnie wokalnie i aktorsko. Śpiewak nieprawdopodobnie wrażliwy na każdy szczegół partytury, co doceniają najwybitniejsi polscy kierownicy muzyczni, podobnie jak dyrygenci spoza granic Polski. Na uwagę zasługuje udział Pawła Wolskiego w koncertach w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, w których występuje z sukcesem z najlepszymi orkiestrami, oraz nagrania płyt CD i DVD, popularne wśród miłośników muzyki klasycznej. Artysta prowadzi także działalność edukacyjną, pedagogiczną i naukową, jest powszechnie doceniany w środowisku muzyki klasycznej, o czym świadczy fakt uczestniczenia w jury polskich i międzynarodowych konkursach wokalnych.


*Małgorzata Zgorzelska


Małgorzata Zgorzelska – silny filar zespołu – obdarzona jest niebywałym talentem wokalnym, o czym świadczą jej liczne partie solowe lub solistyczne role przydzielane przez kierowników muzycznych w szerokim spektrum repertuarowym – od oper seria przez operetki po musicale. Artystka o ogromnym dorobku scenicznym, która wzięła udział w większości premier spektakli z udziałem chóru (ponad 100) oraz koncertach, także okolicznościowych od 28 lat w Operze na Zamku w Szczecinie. Wszechstronna, piękny mezzosopran, wspaniała aktorka. Jest śpiewaczką świadomą swojej roli w zespole, ale wnoszącą swój niepowtarzalny wkład w każdą śpiewaną partię lub odgrywaną rolę. Niesamowicie pracowita, wciąż dbająca o swój rozwój i kształcenie. 


*Marzena Wiencis-Mamrot


Marzena Wiencis-Mamrot to nietuzinkowa artystka chóralna, której w Operze na Zamku w Szczecinie wielokrotnie powierzane są role solowe lub solistyczne. Śpiewaczka bardzo pokorna wobec sztuki, świadoma swojej roli w zespole, wszechstronna, pełna pasji i niebywale ambitna, prezentująca zawsze wysoki poziom artystyczny. Wielokrotnie powierzano jej partie solowe lub solistyczne role. Liczba zespołów z którymi współpracuje, festiwali, w których bierze udział czy jest jednoznacznym dowodem na aktywne upowszechnianie polskiej kultury. Jej udział w wielu projektach Opery na Zamku: spektaklach, koncertach, nagraniach płyt oraz w innych projektach przybliżających szczecińską i polską twórczość, także sakralną, jest imponujący.


*Małgorzata Kotek


Małgorzata Kotek jako artystka chóru zawsze była jego silnym rdzeniem. Charakteryzuje się pięknym altem i ogromnym talentem aktorskim. Niesamowita osobowość sceniczna, dzięki której angażowana była przez wielu reżyserów i kierowników muzycznych do wszystkich oper, operetek, musicali i wielu spektakli baletowych jako artystka chóru w kraju i za granicą. Nie bez znaczenia są przydzielanie jej także role solowe jako artystce wszechstronnej. Artystka ma imponujący dorobek. Zagrała w ponad 100 premierach Opery na Zamku, które wystawiane były w Polsce, ale i poza jej granicami. Propagując polską kulturę śpiewała w setkach koncertów w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Francji, Włoszech czy Hiszpanii, brała udział w nagraniach płyt za granicą.


*Małgorzata Kieć 


Małgorzata Kieć jest artystką o wielkim dorobku scenicznym. Od 1986 roku, kiedy związała się z Operą na Zamku w Szczecinie, wzięła udział w 80 premierach spektakli operowych, operetkowych i musicalowych. Jest artystką ogromnie uzdolnioną i doświadczoną, także aktorsko, filarem zespołu, o czym świadczy między innymi fakt udziału w słynnej i docenionej przez krytykę muzyczną prapremierze „Guru” L. Petitgirarda czy w polskim prawykonaniu „Procesu” Ph. Glassa, kompozytora nominowanego do Oscara. Przez 35 lat pracy artystycznej w Operze na Zamku w Szczecinie uczestniczyła też w licznych wyjazdach zagranicznych z repertuarem teatru do Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Danii, Belgii, Litwy, propagując w Europie kulturę polską.


*Marcin Scech


Marcin Scech wyróżnia się osobowością sceniczną, ale przede wszystkim stanowi trzon chóru, bez którego zespół nie byłby takim, jakim jest. Śpiewak wszechstronnie uzdolniony, zarówno pod względem wokalnym, tanecznym i aktorskim, jednocześnie wciąż dbający o własny rozwój zawodowy. Wielokrotnie powierzano mu partie solowe lub solistyczne role. Ambitny, zawsze doskonale przygotowujący się do zadanej mu partii, z olbrzymim dorobkiem scenicznym, znaczącym na mapie kulturalnej Polski. Należy tu wspomnieć o udziale w polskiej prapremierze „Procesu” Ph. Glassa czy światowej prapremierze współczesnej opery „Guru” L. Petitgirarda, o których głośno było w całym kraju i za granicą oraz innych oryginalnych premierach czy koncertach i galach z muzyką polskich kompozytorów, które nie pozostają obojętne w upowszechnianiu roli polskiej kultury na mapie świata.


*Piotr Urban


Piotr Urban to śpiewak ogromnie uzdolniony i doświadczony, rozpoznawalny na scenie poprzez wyjątkową osobowość sceniczną. Wielokrotnie powierzano mu solistyczne role w spektaklach realizowanych przez Operę na Zamku. Zagrał aż w 80 premierach, jako artysta chętnie wybierany tak do szczególnych partii chóralnych, jak i solowych. Artysta dbający o swój kunszt wokalny i rozwój, wyróżniający się ogromną pracowitością, umiejętnością współpracy i doskonały kontaktem z kierownikami muzycznymi oraz reżyserami. Obdarzony wielkim talentem aktorskim, wszechstronny.


*Olga Kuźmina-Pietkiewicz


Olga Kuźmina-Pietkiewicz jest niebywale charyzmatyczną i przykuwającą uwagę tancerką. Zawsze doskonale przygotowana, świetna w partnerowaniu i partiach solowych, z doskonałą techniką w tańcu na pointach. Doceniana jest przez najlepszych choreografów z Polski starszego i młodszego pokolenia (np. Zofia Rudnicka, Natalia Fedorova czy Anna Hop), jak i spoza granic kraju (np. Robert Glumbek czy Kevin O’Day), którzy angażują ją cyklicznie do swoich spektakli na scenie Opery na Zamku jako artystkę umiejącą wykonać role klasyczne, ale i wykazać się świetnie w partiach tańca współczesnego. Angażowana w większości oper i operetek, co jest dowodem na to, że tancerka potrafi wdrożyć się w dramaturgię każdego spektaklu.


*Małgorzata Olejak


Małgorzata Olejak jest artystką wybitnie uzdolnioną i obdarzoną wielką wrażliwością muzyczną z nieprawdopodobnie imponującym dorobkiem artystycznym. Dzięki wielkiemu talentowi, niebanalnej osobowości jako muzyk, pracowitości i zaangażowaniu w każde podejmowane przedsięwzięcie artystyczne współpracowała z największymi polskimi, ale i zagranicznymi kompozytorami, dyrygentami i solistami. Wybierana przez najwybitniejszych maestrów (Krzysztof Penderecki, z którym artystka współpracowała niezwykle często) Herbert von Karajan czy Jerzy Maksymiuk i inni, wyżej wymienieni) jako muzyk solista upowszechniała polską kulturę wysoką na najważniejszych scenach muzycznych na świecie. Propagowała kulturę w krajach całej Europy – we Włoszech, Holandii, Francji, Niemczech, Danii, Austrii, Wielkiej Brytanii czy Grecji, ale także na scenach poza Europą, między innymi w Portugalii, USA czy Turcji.


*Alicja Badach


Alicja Badach jest doskonałą harfistką z ogromnym doświadczeniem jako muzyk. Artystka niebywale ambitna, uzdolniona, wspaniale współpracująca z innymi muzykami orkiestry. Cechuje ją umiejętność wykonywania utworów dramatycznych, kameralnych, symfonicznych, jak i rozrywkowych. Jej wszechstronność docenili kompozytorzy i najwięksi mistrzowie batuty, jak Jerzy Maksymiuk, Józef Wiłkomirski czy Krzysztof Penderecki, którzy nadzwyczaj chętnie angażowali ją do swoich wykonań. Artystka z ogromnie bogatym biogramem artystycznym występowała wielokrotnie na całym świecie, prezentując zagranicznej widowni polską kulturę i dzieła polskich kompozytorów.


*Jarosław Wojtasiak


Jarosław Wojtasiak jest muzykiem sekcji pierwszych skrzypiec, wyjątkowo uzdolnionym, charakteryzującym się wielką wrażliwością na każdą nutę. Artysta ma ogromny dorobek artystyczny – wziął udział w kilkudziesięciu premierach Opery na Zamku w Szczecinie, a jego poprzednią działalność artystyczną można ocenić jako znakomitą i bardzo bogatą karierę pod wieloma batutami w wielu instytucjach, w których zdobył przez wiele lat bogate doświadczenie. Popularyzował polską kulturę w całej Europie, biorąc udział w ogromnej liczbie wyjazdowych koncertów czy spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Luksemburgu czy Szwajcarii. Niezwykle wszechstronny muzyk. Wykonuje repertuar od baroku i klasycyzmu, poprzez romantyzm aż po dzieła współczesne.


*Dawid Karolak


Dawid Karolak jako reżyser i realizator światła pracuje na co dzień przy oryginalnych premierach i spektaklach Opery na Zamku w Szczecinie, ale i przy wydarzeniach poza macierzystym teatrem. Uznany jako wybitnie uzdolniony artysta przez słynnych reżyserów scen polskich i światowych, dzięki czemu na scenie powstają ciekawe i perfekcyjnie przemyślane oprawy wizualne, pełne klimatu zamierzonego przez pozostałych realizatorów wydarzenia artystycznego i zgodne z koncepcją reżyserską przedstawienia. Jego projekty znakomicie sprawdzają się i w bardziej kameralnych spektaklach, i w wieloobsadowych widowiskach, angażujących pozasceniczne strefy teatru.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji