Artykuły

Warszawa. Spotkanie wokół książki "Apokalipsa pod Głogoczowem" w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 5 października o godz. 18.00 na pierwsze w nowym sezonie spotkanie z cyklu „Książka w teatrze”. Poświęcimy je książce Adama Sroki „Apokalipsa pod Głogoczowem”. Bezpłatne zaproszenia można pobrać na stronie IT oraz w serwisie GoOut.net.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 5 października o godz. 18.00 na pierwsze w nowym sezonie spotkanie z cyklu „Książka w teatrze”. Poświęcimy je książce Adama Sroki „Apokalipsa pod Głogoczowem”. Bezpłatne zaproszenia można pobrać na stronie IT oraz w serwisie GoOut.net.


„Apokalipsa pod Głogowczowem” Adama Sroki ma formę poetyckiej sztuki teatralnej. Opowiada o starym aktorze, który pewnego dnia zatrzymuje nad ranem swój samochód na stacji benzynowej w Głogoczowie i z niewiadomych do końca powodów nie jest w stanie się stamtąd wydostać. Na stacji dzieją się dziwne rzeczy, pojawiają się znienacka inni ludzie, a główny bohater zostaje wciągnięty w jakąś podskórną, hipnotyczną intrygę, która rozgrywa się między snem a jawą. Szybko zaczyna rozumieć – kiedy nad ranem zabłąkał się do Głogoczowa – że uczestniczy w jakiejś apokaliptycznej, nieprawdopodobnej sytuacji, która tak naprawdę dotyczy całego jego życia. Im głębiej wkracza w swój świat wewnętrzny, tym dotkliwiej go dotyka ta przygoda i prowadzi w stronę swoistego samooczyszczenia. Forma tekstu próbuje w subtelny sposób nawiązać do stylistyki Apokalipsy św. Jana, oczywiście we współczesnym przetworzeniu.


Spotkanie z autorem poprowadzi dr Lidia Kośka, a fragmenty książki przeczyta aktor Krzysztof Krupiński.


Wydarzenie będzie otwarte dla publiczności i zorganizowane zgodnie z obowiązującą w Instytucie Teatralnym dyscypliną sanitarną.


Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom Instytutu i ograniczoną liczbę miejsc na widowni, uprzejmie prosimy o przemyślane pobieranie zaproszeń oraz o przybycie kilkanaście minut przed planowanym rozpoczęciem wydarzenia w celu wypełnienia formularza kontaktowego COVID-19.


***


Adam Sroka | reżyser, dramaturg. Ukończył teatrologię na UJ (1985) oraz reżyserię na PWST w Krakowie (1989). Twórca kilkudziesięciu autorskich inscenizacji w takich teatrach jak min. Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Rozmaitości, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatr Powszechny w Radomiu i in. Wystawiał głównie teksty z kręgu polskiego romantyzmu, ale też współczesne, adaptując dla teatru wielu pisarzy: Susan Sontag, William Wharton, Władimir Sorokin, Christian Skrzyposzek i in. Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu (1996-1999) i Teatru Powszechnego w Radomiu (2001-2007) o raz dyrektor kilku festiwali teatralnych. Laureat wielu nagród artystycznych (min. I nagrody w Ogólnopolskim konkursie na wystawienie dzieł polskich romantyków za spektakl pt. „Dziady albo młodzi czarodzieje” wg Adama Mickiewicza). Autor książek: „Towarzystwo cudotwórców” (1996), „Symfonia lokatoris” (2008), „Waryjoty” (2019), „Apokalipsa pod Głogoczowem” (2021).


***


Lidia Kośka | ukończyła teatrologię na UJ, krytyk literacki i teatralny, autorka wielu artykułów i książek, specjalistka od S. J. Leca. Jej książka pt. ”Lec. Autobiografia słowa”, wydana przez ŻIH w warszawie 2016r., była nominowana do szeregu nagród.


***


Krzysztof Krupiński | ukończył PWST w Warszawie. Zagrał kilkadziesiąt ról teatralnych i filmowych. Współpracuje z wieloma teatrami w Warszawie.


„Apokalipsa pod Głogoczowem” została wydana w czerwcu 2021 roku przez wydawnictwo AUSTERIA w Krakowie.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji