Artykuły

Wrocław. Zmarł Zygmunt Bielawski

Z głębokim żalem informujemy, że dziś zmarł Zygmunt Bielawski - wspaniały kolega i przyjaciel, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser i w latach 1992-1995 dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1952), w Teatrze Polskim we Wrocławiu pracował od roku 1963. Stworzył tu wiele niezapomnianych kreacji - od postaci Syna w "Grupie Laokoona" Tadeusz Różewicza w reżyserii Wandy Laskowskiej (1963), po Ojca w przedstawieniu "Chiny" Milogosta Reczka przygotowanym przez Krzysztofa Reykowskiego (2005).

Jego prace doceniali krytycy i jurorzy festiwali teatralnych, był laureatem Nagrody Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru (1976) i Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego na Międzynarodowy Dzień Teatru (2003). Jego osiągnięcia artystyczne uhonorowano miedzy innymi Złotym Krzyżem Zasługi (2002) oraz Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006). Wrocławska publiczność w ostatnich sezonach mogła podziwiać jego talent w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy i Pawła Miśkiewicza.

Mimo poważnej choroby pracował do końca, właśnie zaczął próby do przedstawienia "Lincz", które na podstawie trzech jednoaktówek Yuiko Mishimy przygotowuje Agnieszka Olsten.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji