Artykuły

5 premier teatralnych grudnia, na które czekamy

1. Burza, Teatr Narodowy, Warszawa

„Chcemy uruchomić burzę, ażeby zobaczyć, czy jestesmy w stanie z niej wyjść. Pytanie… dokąd? W jaką wolność? Czy w ogóle jakakolwiek wolność jest możliwa? — zastanawia się Paweł Miśkiewicz. Reżyser zderza jeden z najważniejszych dramatów Szekspira m.in. z poematem Audena Morze i zwierciadło, który jest komentarzem do Burzy, oraz fragmentami powieści Wyspa skazańców Stiga Dagermana.

Jako Prospero wystapi Jerzy Radziwiłowicz, Ariela zagra Mariusz Benoit, w roli Mirandy zobaczymy (i usłyszymy) wokalistkę Maję Kleszcz, dawniej związaną z Kapelą ze Wsi Warszawa, współautorkę (z Wojciechem Krzakiem) muzyki do spektaklu. Premiera 1 grudnia.

2. Bachantki, Teatr Powszechny, Warszawa

Jak głęboko w kulturze europejskiej zakorzeniony jest szowinizm i patriarchariat, czy kobiecy gniew może zmienić istniejący porządek — pytają Maja Kleczewska (reżyserka) i Łukasz Chotkowski (dramaturg), przygotowując spektakl, w którym sięgają po antyczne Bachantki.

Scenografię — która, jak zapowaidają twórcy — ma mieć charakter demokratyczny i zbudowana jest na wzór parlamentu, zaprojektował holenderski artysta wizualny Jonas Staal.

Dopnizpsa zagra Sandra Korzeniak. Niezapomniana Marilyn ze spektaklu Krystiana Lupy Persona. Marilyn — nie pierwszy raz współpracuje z Mają Kleczewską, ostatnio zachwyciła widzów główną rolą w Pod presją w Teatrze Śląskim w Katowicach. Premiera 7 grudnia.

3. Mistrz i Małgorzata, Teatr Ludowy, Kraków

Paweł Passini (reżyser) i  Artur Pałyga (autor adaptacji) zajęli się Mistrzem i Małgorzatą nie tylko po to, by przygotować nową inscenizację powieści Bułhakowa, ale — jak zapowiadają — „by rozwikłać tajemnicę samego autora, którego różne wcielenia odnajdziemy w przedstawieniu. Kim jest Bułhakow? Iwanem Bezdomnym? Mistrzem? Mateuszem Lewim? Co to za człowiek, dla którego Małgorzata jest w stanie poświęcić wszystko i zaprzedać duszę, ciało i cale swoje życie diabłu”. Spektakl otworzy tegoroczną 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” w Krakowie. Premiera 8 grudnia.

4. Grotowski non-fiction, Teatr im. Kochanowskiego, Opole / Wrocławski Teatr Współczesny

Katarzyna Kalwat, reżyserka nagradzanego i chwalonego przez krytykę spektaklu Holzwege o kompozytorze Tomaszu Sikorskiem, tym razem zajęła się postacią Jerzego Grotowskiego.

Projekt Grotowski non-fiction składa się z trzech części, które się uzupełniają: spektaklu, ale też wystawy Zbigniewa Libery i książki, która powstała podczas pracy z aktorami. Reżyserka zapowiada: Grotowski non-fiction opowiada o stwarzaniu pamięci.  Czy możliwe jest doatrcie do człowieka na podstawie zachowanych wspomnień i artefaktów? Premiera w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu odbędzie się 8 grudnia, we Wrocławskim teatrze Współczesnym 4 stycznia.

5. Cząstki kobiety, TR Warszawa

Do TR Warszawa wraca Kornél Mundruczó - węgierski twórca, który kilka lat temu na scenie przy Marszałkowskiej wystawił entuzjastycznie przyjmowanego Nietoperza, a tekże reżyser filmowy, którego kolejne tytuły, m.in. nagrodzonego w Cannes Białego boga, dobrze znają widzowie Nowych Horyzontów we Wrocławiu.

Teatr zapowiada, że Cząstki kobiety to rewers Nietoperza. Wtedy tematem była eutanazja, odchodzenie od życia, teraz Mundruczó i autorka tekstu Katy Wéber zajęli się narodzinami. Bohaterką jest 30-letnia Maja, która mierzy się z osobistym kryzysem. W rolach głównych wystąpią: Justyna Wasilewska i Dobromir Dymecki. Premiera 13 grudnia na scenie TR Warszawa/ATM Studio

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji