Artykuły

Gdańsk. Wykład o teatrze w Izraelu

Alternatywna Szkoła Teatralna Klubu Żak rozpoczyna, 21 listopada o godz. 15.30, cykl wykładów zatytułowany "Inny teatr", którego gośćmi będą wybitni twórcy teatru, teatrolodzy, znawcy kultury z Polski i zagranicy.

Pierwszy wykład pt. "Teatr w Izraelu - historia i współczesność" poprowadzi dr Varda Fish - kierownik literacki Narodowego Teatru Habimah w Izraelu. Teatr Habimah bardzo mocno związany jest z tradycją żydowską, a jego dzieje odzwierciedlają historię narodu żydowskiego. Jednakże Habimah stara się nie być teatrem hermetycznym, stąd w repertuarze znajdziemy "Antygonę", "Dybuka", sztuki Tennessee Williamsa, czy "Taxi" - współczesny dramat o życiu młodych Izraelczyków. Varda Fish będzie mówić o tradycji i nowoczesności w Habimah, o teatrze w czasach wojny i o teatrze, który będąc silnie zakorzenionym w kulturze żydowskiej łączy w sobie elementy wielu kultur.

Dr Varda Fish - reżyser, teatrolog, autorka dramatów, wykładowca akademicki, obecnie kierownik literacki Narodowego Teatru Habimah - jednego z najważniejszych teatrów izraelskich. Była współzałożycielką i dyrektorem artystycznym Teatru Żydowskiego w Waszyngtonie, a w latach 2001-2005 prowadziła Arabsko - Hebrajski Teatr Jaffo, który w 2003 roku, podczas jednego z wielu tournee, gościł także w Polsce.

Teatr Habimah (habimah - hebr. scena) - jako jeden z pierwszych teatrów hebrajskich został założony Moskwie w 1918 roku przez Nahuma Zemacha. W tamtym czasie nauka języka hebrajskiego była zakazana, a w bibliotekach publicznych niszczono i ukrywano żydowskie książki. Od początku swej działalności, Teatr Habimah zakładał, iż chce być z jednej strony profesjonalnym teatrem awangardowym, z drugiej zaś wehikułem odrodzenia żydowskiej kultury i języka. Powstaniu teatru Habimah patronował Moskiewski Teatr Artystyczny i Konstanty Stanisławski, który chciał umożliwić polskim aktorom kształcenie się studio aktorskim Habimah. Teatr Habimah działał więc jako jedno ze studiów Teatru Artystycznego, a jego dyrektorem artystycznym i głównym pedagogiem był Jewgienij Wachtangow. Współcześnie Teatr Habimah kontynuuje tradycję teatru zaangażowanego, który poprzez repertuar stara się chronić nie tylko kulturę żydowską, lecz przede wszytskim szeroko pojęte wartości ogólnoludzkie.

Podczas wojny w Libanie w 1983 Teatr Habimah wystawiał swoje spektakle (m.in. antywojenne "Trojanki" wg Eurypidesa) w ostrzeliwanych miastach północnej Palestyny. Natomiast podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 powstała seria spektakli dla mieszkańców ewakuowanych do Tel Awiwu ze zbombardowanych obszarów.

Wykłady, które odbywać sie będą w klubie Żak, uzupełnione projekcjami video i publikacjami będą prezentować nie tylko zjawiska współczesnego teatru, lecz także omawiać działalność tych twórców, którzy z perspektywy historii teatru wywarli wpływ na kształt dzisiejszego teatru. Wykłady mają być pretekstem do zastanowienia się nad znaczeniem teatru we współczesnej kulturze, zagrożeniami, z którymi się on boryka i zadaniami, które przed sobą stawia. Organizatorzy mają nadzieję, że cykl wykładów stanie się również platformą szerszej dyskusji krytycznej dotyczącej współczesnej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem takich zjawisk jak: globalizacja, czy transkulturowość.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji