Wielka wystawa Józefa Szajny
Jutro w Pawilonie Wystawowym BWA otwarta zostanie wystawa dorobku artystycznego wybitnego scenografa i reżysera teatralnego Józefa Szajny (na zdjęciu). Tu studiował, był współtwórcą legendy Teatru Ludowego lat 60-ych. W Krakowie zdobywał pierwsze nagrody artystyczne. Od 15 lat związał się z Warszawą, tworząc Centrum Sztuki Studio Teatr Galeria.
I oto po 15-letniej przerwie w naszym mieście Józef Szajna pokazuje wystawę, bilansującą 40 lat jego pracy twórczej. Sięgnięto po prace z wielu zbiorów muzealnych, m.in. słynne environnements "Sylwety i cienie", "Ślady".
Józef Szajna, który osobiście aranżuje swoją wystawę, spotkał się z nami na konferencji prasowej z towarzyszącymi mu: jego pedagogiem z krakowskiej ASP prof. Janem Świderskim i "spadkobiercą" Teatru Ludowego dyr. H. Giżyckim. Mówił o pedagogach, którzy wywarli wpływ na jego dalszą twórczość, o prof. Weimanie, Świderskim, Eilem i Chomiczu:
"Chciałem dojść do istoty rzeczy przez zdzieranie tego, co dekoracyjne. Moje piękno widzę w surowości... Dopracowałem się własnego języka, sztuki będącej syntezą ręczy; doszedłem do sztuki wyrazowej. Z doświadczeń teatru wiele przeniosłem na obraz, zaś w teatrze słowo stało się obrazem".
O dorobku teatralnym Józefa Szajny mówi dokumentacja fotograficzna, zagraniczne recenzje i kompozycje przestrzenne z kukłami, a spektakle sceniczne Józefa Szajny będziemy mogli oglądać w Krakowie w marcu przyszłego roku: "Replikę" w Nowohuckim Centrum Kultury, a "Dantego" w Teatrze Ludowym, gdy artysta obchodzić będzie swe 65 urodziny.