Artykuły

Poznań. Polski Wieczór Baletowy w Wielkim

Jedna premiera i dwa wznowienia złożą się na "Polski Wieczór Baletowy" w Teatrze Wielkim. Wznowienia to "Powracające fale" z muzyką Mieczysława Karłowicza oraz "Harnasie" Karola Szymanowskiego - oba w choreografii Emila Wesołowskiego.

Przede wszystkim czeka nas premiera "Pawia i dziewczyny" (1948) z muzyką Tadeusza Szeligowskiego. Po raz pierwszy w Poznaniu balet został wystawiony w 1950 r. - Jestem rad, że muzyka Szeligowskiego wraca na poznańską scenę, bo jego zainteresowania muzyką sceniczną były bardzo głębokie - mówił na konferencji prasowej Mieczysław Dondajewski, kierownik muzyczny "Polskiego Wieczoru Baletowego". - Muzyka do "Pawia i dziewczyny" jest "opowiadająca", wręcz przesadnie ilustracyjna. Dobrze się jej słucha - dodał.

Choreografa Sławomira Woźniaka, znanego w Poznaniu z udanej inscenizacji "Dziadka do orzechów", początkowo ilustracyjność muzyki zniechęciła. - Ale to było tylko pierwsze wrażenie. Chcę, by balet był historią o pragnieniu miłości, zakończoną przesłaniem, że tylko pokój z naturą może ludzi prowadzić do szczęścia - opowiada Woźniak.

Akcja baletu rozgrywa się w indyjskiej dżungli, w której myśliwy Dżananda śni o tym, jak walczy o ukochaną kobietę ze srogim bogiem Indrą ukrytym pod postacią Pawia. - Dwie walczące ze sobą strony: myśliwych i leśnych istot będą przeciwstawione sobie za pomocą różnych technik tanecznych - zaznacza choreograf.

Pawia zatańczy Dominik Muśko, w roli Dziewczyny wystąpi Aleksandra Szajkowska (Natalia Trafankowska na sobotnim spektaklu), a Dżanandę zatańczy Sebastian Solecki. Autorem scenografii jest Władysław Wigura.

Polski Wieczór Baletowy. Teatr Wielki, piątek i sobota, godz. 19. Bilety na piątkowy spektakl kosztują 50 i 40 zł. Uwaga! Na sobotę biletów już nie ma!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji