Artykuły

Częstochowa. Machalica w dorożce

Znany aktor i dyrektor artystyczny Teatru im. Mickiewicza Piotr Machalic [na zdjęciu] jeździł 30 października po mieście dorożką. Nie sam, bo w towarzystwie aktorki naszej sceny Agaty Ochoty-Hutyry.

Nim powstaną plotki, spieszymy z wyjaśnieniami. - Wpadłem na ten pomysł, kiedy wiosną moja córka jechała na wymianę młodzieżową do Niemiec. Chcieliśmy jej kupić jakieś materiały promocyjne o mieście i okazało się, że poza książkami o Jasnej Górze i pocztówkami niewiele w sklepach jest- mówi Krzysztof Kasprzyk, producent filmowy. Kręci 40-50-minutowy film opowiadający o naszym mieście. Postanowił wykorzystać obecność w Częstochowie popularnego aktora Piotra Machalicy.

- Miasto znałem oczywiście już wcześniej - mówi wicedyrektor naszego teatru. - Przyjeżdżam tu dość regularnie od 30 lat. Ale moja wiedza ograniczała się do głównych ulic i Jasnej Góry. Teraz poznaję również boczne uliczki. I to w miłym towarzystwie.

Kasprzyk wymyślił, że kanwą filmu będzie to, jak dyrektora oprowadza Agata Ochota-Hutyra. Pomysł przetworzył w scenariusz Marian Rawinis. Zdjęcia rozpoczęte w sobotę będą trwały jeszcze dzisiaj [31 października]. Obejmują jurajskie okolice, wycieczkę na wieżę katedralną i Jasną Górę, spacer ulicami i podejrzaną przez nas przejażdżkę dorożką.

- W niedzielę już myślałam, że z powodu deszczu odwołam zdjęcia - mówi reżyserka Mirosława Sikorska. - Ale udało się zrobić kilka scen między ulewami, a światło było wtedy przepiękne.

Film jest produkcją niezależną. Finansują go sponsorzy z Częstochowy. Poza wymienionymi realizują go II reżyser Jerzy Joniec oraz operator Mirosław Chudzik.

- Realizacja powinna zakończyć się przed końcem roku - wyjaśnia Kasprzyk. - Jednak filmu nie zamierzamy sprzedawać telewizji. Będzie skopiowany na kasety wideo oraz płyty DVD i w takiej postaci dostępny w częstochowskich księgarniach, punktach informacji turystycznej. Część egzemplarzy mamy zamiar rozdać w ramach promocji np. biurom podróży. Mam nadziej ę, że film stanie się poszukiwaną pamiątką turystyczną i miłą ciekawostką dla mieszkańców.

Do kasety czy płyty ma być załączony plan miasta, na nim zaznaczone atrakcje turystyczne, ale też godne uwagi firmy wpływające na oblicze Częstochowy. Jak mówi Kasprzyk, celem realizacji filmu jest nie tylko zachęcenie pielgrzymów do dłuższego pobytu u nas, ale również zainteresowanie potencjalnych inwestorów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji