Artykuły

Przemyska Wiosna Teatralna

Czym zaskoczy swych zwolenników XI Przemyska Wiosna Teatralna, która trwać będzie od 14 - 21 maja br., to się okaże Na razie na podstawie afisza WDK można powiedzieć, że w założeniach impreza jest podobna do poprzednich. Klasyka, sztuki współczesne i oczywiście operetka na deser. Będą teatry znane i kochane, stali bywalcy "Wiosen" (warszawskie "Rozmaitości") i zespoły nowe (tym razem aż dwa warszawskie: "Powszechny" i Teatr na Woli) wreszcie - konsekwentnie zapraszany teatr z "głębokiego" terenu, ale czymś się wyróżniający w danym czasie. Można jeszcze powiedzieć, że Wiosna Teatralna '83 w Przemyślu, zapowiada się zdecydowanie aktorsko. Takiego bowiem zagęszczenia nazwisk na większości spektakli jeszcze nie było.

A więc po kolei. XI Przemyską Wiosnę Teatralną otwiera (14 bm.) Teatr Powszechny z Warszawy sztuką "Wyzwolony" Stanisława Brejdyganta. Autor z wykształcenia polonista, reżyser i aktor znany z wielu ról i rewelacyjnego dubbingu w serialu "Ja, Klaudiusz", zdobywa też uznanie jako dramaturg. "Wyzwolony" jest dramatem osadzonym w epoce romantyzmu, ale podejmuje temat spraw "wiecznie polskich": Występują: Kazimierz Kaczor, Mariusz Benoit. Grażyna Marzec i Olgierd Łukaszewicz. Reżyseria autora, scenografia: Jan Banucha, muzyka: Jan Zawierski.

Teatr na Woli przywiezie natomiast znaną i często grywaną na scenach polskich (Od prapremiery w Krakowie w 1872 r.) sztukę "Nie igra się z miłością" Alfreda de Musset, w przekładzie Boya-Żeleńskiego Stary Musset ciągle bawi błyskotliwym dowcipem, imponuje celnością psychologicznych obserwacji i kunsztem dramaturgicznym. W jego sztukach realizm przeplata się z poezją, komizm z powagą i zadumą. W Teatrze na Woli "Nie igra sią z miłością" wyreżyserował Janusz Bukowski, scenografią zaprojektował Jerzy Rudzki, a całość muzycznie opracował Jacek Sobieski. Wśród wykonawców m. in. Przemysław Zieliński, Wojciech Machnicki, Anna Sobik, Krystyna Chmielewska, Eugeniusz Kamiński i Krzysztof Kołbasiuk.

"Jeremiasz" jak inne wystawiane sztuki "Karola Wojtyły" budzi zrozumiałą emocją, zwłaszcza przed przyjazdem papieża do kraju. Przedstawienie Teatru Polskiego z Bielska-Białej będzie więc "na czasie", choć swą treścią sztuka sięga do czasów Zygmunta III Wazy, wojny z Turkami i kląski pod Cecorą. Bohaterami dramatu są zarówno postacie historyczne (np. hetman Żółkiewski, czy ksiądz Piotr Skarga, któremu w widzeniu pojawia się prorok Jeremiasz) jak i postacie biblijne. W roli tytułowej - Marian Maksymowicz, w pozostałych m. in Jeny Dziedzic. Mieczysław Tarnawski, Mieczysław Łęcki i Kazimierz Czapla. Reżyseria: Marek Mokrowiecki, scenografia: Wiesław Lange, muzyka: Tadeusz Kocyba.

Teatr Nowy z Warszawy gościł na scenie WDK już kilkakrotnie, zawsze ze znakomitymi przedstawieniami Tym razem pokaże "Tango" Mrożka, dramat współczesny, ale otoczony nimbem sławy, wystawiany na wielu scenach świata że dziś jest już niemal utworem klasycznym. Będzie więc okazja obejrzeć sztukę w znakomitej obsadzie, bo grają: Irena Kwiatkowska, Ewa Wiśniewska, Małgorzata Drozd, Emil Karewicz, Józef Piencki, Jeny Bończak i Janusz Cichocki. Reżyserskie ujęcie Bohdana Cybulskiego, a scenografia Sławomira Dębosza.

Równie dobrym znajomym w Przemyślu jest Teatr Nowy z Łodzi, jeszcze z czasów szefowania Kazimierza Dejmka. Obecny szef, Wojciech Pilarski zaproponował organizatorom rzecz zawsze godną przypomnienia i chętnie zresztą oglądaną. "Damy i huzary" Fredry są jedną z najpopularniejszych komedii, statystycznie najczęściej grywanych na scenach polskich. Reżyseria: Ludwik Benoit, który także wystąpi w roli aktorskiej, scenografia Zenobiusz Strzelecki, opracowanie muzyczne: Tomasz Kiesewetter, układ tańców: Janina Niesobska. Obsada: Wojciech Pilarski, Janusz Kubicki, Krzysztof Kaczmarek, Hanna Bedryńska, Halina Sobolewska, Elżbieta Jasińska i inni.

Dla kreacji aktorskich można nawet dziesiąty raz obejrzeć sztukę z listy obowiązkowych lektur szkolnych. Mowa o "Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej. W Dulską wciela się Hanka Bielicka, w Dulskiego - Witold Pyrkosz, w synalka - Piotr Garlicki, panienki - Anna Sobik i Maria Kalinowska, a w Juliasiewiczową - Wanda Majerówna. Przedstawienie wyreżyserowała Maria Kaniewska, scenografia Mariusza Chwedczuka. Do tego wszystkiego wystarczy jeszcze dodać. że spektakl firmuje Teatr Rozmaitości i Warszawy, który po raz pierwszy przyjechał na Wiosnę jedenaście lat temu i towarzyszy jej nieodmiennie każdego roku.

Na zakończenie tygodniowej parady teatralnej (21 bm.) wystąpi Teatr Muzyczny Lublina z operetką w III aktach, pt. "Targ na dziewczęta" Jana Tomaszewskiego na motywach Victora Jacobiego. Rzecz dzieje się na przełomie XIX i XX wieku w Ameryce Północnej, zapowiada się więc jakiś powiew westernowy i rytm country. Reżyseria Beaty Artemskiej. scenografia Teresy Ponińskiej, choreografia Witolda Borkowskiego. Wśród wykonawców: Andrzej Chmielarczyk, Ksenia Górska-Rosińska, Bolesław Hamaluk, Krystyna Jarmułówna-Josicz, Eleonora Krzesińska i Ryszard Zarewicz.

Finał XI Przemyskiej Wiosny Teatralnej będzie miał kolorową oprawę, porywające rytmy i nastroje - przyprawione leciutką nostalgią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji