Artykuły

Szajna i Centrum Sztuki Studio na Festiwalu w Caracas

W piątek 22 bm. do Caracas (Wenezuela) wyjeżdża zespół Centrum Sztuki Studio, aby uczestniczyć w największej międzynarodowej imprezie artystycznej w Ameryce Południowej w 1983 r. Rozmach VI Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Caracas uzasadniany jest obchodami 200-lecia urodzin Simona Bolivara, bohatera walk o wyzwolenie wielu krajów Ameryki Płd. spod rządów hiszpańskich. Wodza powstań w 1810, 1813 i 1817 r. . W czasie dwutygodniowego pobytu w Wenezueli zespół "Studia" pokaże (już na inaugurację festiwalu) "Replikę 5" Józefa Szajny. Spektakl ten, grany dotychczas w 17 krajach Ameryki i Europy, pokazany będzie siedmiokrotnie w sali Jose Felix Ribas w nowym centrum kulturalnym "Teresa Carreno". "Replika 5" grana przez Irenę Jun, Stanisława Brudnego, Ryszarda Dregera, Antoniego Pszoniaka i Józefa Wieczorka wywodzi się z "Reminiscencji" będących epitafium dla artystów krakowskich, a ułożonych przez Szajnę w 1969 r. Prapremiera "Repliki", jako kompozycji przestrzenno-plastycznej z udziałem aktorów, odbyła się w 1972 r. w Edynburgu.

Obok spektakli Centrum Sztuki Studio przygotowało trzy wystawy. Pierwsza, to reportaż artystyczno-dokumentalny o historii "Repliki" i recepcji tego przedstawienia w różnych krajach. Druga ekspozycja, przygotowana przez Zbigniewa Taranienkę, ukaże przedstawienia teatralne Józefa Szajny zrealizowane w latach 1957-1979. Od "Imion władzy" Broszkiewicza i "Generała Barcza" Kadena Bandrowskiego z Teatru Ludowego w Nowej Hucie przez "Rzecz listopadową" Brylla z teatru w Katowicach, po "Fausta" Goethego już w Warszawie w 1971 r. oraz cały cykl przedstawień autorskich w "Studio". Trzecia wystawa zaprezentuje 200 polskich plakatów teatralnych projektowanych przez 33 autorów, a dokumentujących działalność artystyczną i edytorską aktywność 33 polskich teatrów.

Dla festiwalowej publiczności "Studio" przygotowało kilka okolicznościowych publikacji w językach: angielskim, francuskim i hiszpańskim. Ukazała się monografia "Studio 1972-1982", przygotowano program "Repliki" z autorskimi wyjaśnieniami dla poszczególnych scen przedstawienia, z przedrukiem fragmentów recenzji po poprzednich tournees. PAA "Pagart" wydała katalog-album pt. "Szajna" przedstawiający drogę artystyczną twórcy Centrum Sztuki Studio. Jedzie też do Caracas barwny, pełnometrażowy film "W Studio Józefa Szajny".

Te inicjatywy z eksponowaniem autora i reżysera "Repliki" podjęto na specjalną prośbę organizatorów wenezuelskiego festiwalu. Pozycja Szajny jest bowiem w Caracas zupełnie wyjątkowa. Przed laty był on gościem i prezenterem swych koncepcji plastycznych. Jego idee spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Dowodem jest nie tylko zaproszenie "Repliki", ale również imienna propozycja dla Szajny, aby wykonał w Caracas rzeźbę, która ma stanąć w centralnym

punkcie miasta. Szajna propozycję przyjął i planuje zbudowanie gigantycznej drabiny z butami na szczeblach. Całość, na razie w Warszawie, nazywa się "Droga do nieba", ale w Caracas przybrać może inną nazwę.

Obok Centrum Sztuki Studio, do Caracas wyjedzie również Opera Wrocławska z "Manekinami" wg Brunona Schulza w reżyserii Marka Grzesińskiego. Warto również przypomnieć, że dotychczas w Wenezueli na festiwalach i tournees występowały krakowskie teatry Cricot 2, Stary i STU, Pantomima Wrocławska Henryka Tomaszewskiego. Teatr im. Norwida z Jeleniej Góry oraz Akademia Ruchu z Warszawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji