Artykuły

Najbliższe plany wyjazdowe Józefa Szajny i jego teatru

Pełniący funkcję ośrodka sztuki współczesnej Teatr Studio w ciągu 10 lat działalności reprezentował sztukę polską w kilkunastu krajach, biorąc udział w licznych międzynarodowych festiwalach: we Włoszech, Francji, Anglii, RFN, USA, Holandii, Meksyku, Portugalii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii itd. Zaprezentował poza granicami kraju około 200 przedstawień dla ponad 80 tys. widzów.

Tegoroczną serię podróży zagranicznych Teatru Studio i jego artystów rozpoczyna sam Józef Szajna. Na zaproszenie Szwedzkiego Instytutu Kultury, w dniach od 20 do 24 bm. wygłosi on trzy wykłady połączone z projekcją filmu o metodach pracy jego teatru oraz odbędzie szereg spotkań ze środowiskiem teatralnym i plastycznym Sztokholmu. Szajna ma w Szwecji spore grono zwolenników, wychowanków (w Studium Scenografii), znawców i teoretyków swojej działalności, na których niezatarte wrażenie wywarły jego ekspozycje plastyczne i prezentacje "Repliki" w 1976 roku.

Z kolei "Proces" Kafki w reżyserii Henryka Baranowskiego i w oprawie plastycznej Andrzeja Worońca, wykonywany przez zespół Teatru Studio, wybrany został niedawno przez dyr. Franco Giannoniego spośród wielu polskich przedstawień i zaproszony na znane włoskie Rassegna Internazionale dei Teatri Stabili. Od 26 bm. do 4 maja będzie więc teatr Szajny gościł we Florencji, gdzie ma już od dawna ugruntowaną pozycję.

Również "Replikę" Szajny zaproszono do Włoch na lipiec br., z okazji Międzynarodowego Festiwalu Teatru, Muzyki i Plastyki w Spoleto i Perugii, Przy tej okazji prezentowana będzie również wystawa dzieł plastycznych i teatralnych Szajny. W drugiej połowie lipca dyrektor Teatru Studio zasiądzie natomiast, jako honorowy gość w jury Światowej Sesji Teatru Narodów w Caracas w Wenezueli.

Interesującym przedsięwzięciem będzie także prawdopodobnie nowa wersja "Dantego" Szajny wyreżyserowana przez niego w teatrze w Dubrowniku (Jugosławia) z okazji międzynarodowej sesji na temat "Dante i świat słowiański". Sesja rozpocznie się 26 października br. i na ten właśnie dzień przewidziano tam premierę "Dantego" Szajny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji