Artykuły

"Dante" Józefa Szajny zaproszony do Turcji

W średniowiecznym amfiteatrze Rumeli Hisari nad Bosforem zakończyły się występy teatru Studio z "Repliką 6" Józefa Szajny. Przedstawienie oznaczono tym numerem z racji udziału tureckich aktorów Ajli i Beklana Alganów, którzy poszerzyli spektakl wzbogacając go o nowe formy interpretacji. W październiku planowany jest również ich przyjazd do Warszawy i pokazanie zmienionego przedstawienia, publiczności polskiej.

Szczególne wrażenie, jakie wywarła "Replika 6" znalazło potwierdzenie w recenzjach zamieszczonych w dziennikach "Cumhurijet" i "Milliyet". Nie tajono słów zachwytu dla przedstawienia podziwianego, co podkreślono, przez całą elitę artystyczną i intelektualną Stambułu. Miarą sukcesu Szajny, jego spektakli, wystaw i wykładów jest prośba organizatorów festiwalu aby pozostał w Stambule o tydzień dłużej i wziął udział w uroczystym zamknięciu 12 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki odbywającego się pod honorowym patronatem prezydenta Turcji Cumhurbaskani Kenan Evrena. Ponadto wiceprezydent festiwalu Avni Akyol skierował do Józefa Szajny zaproszenie aby w 1986 r. przyjechał na tournée do Turcji ze spektaklem "Dante", mającym swą światową prapremierę we Florencji w 1974 r.

W najbliższych latach przewiduje się również pokazanie w Turcji wystawy polskiej sztuki współczesnej przygotowanej przez Centrum Sztuki Studio i wydania w Turcji książki o dorobku Szajny, napisanej przez turecko-polskich autorów. W Polsce, w Galerii Studio odbędą się natomiast prezentacje nowoczesnej plastyki tureckiej.

Oprócz imprez planowanych w Polsce i w Turcji przez Centrum Sztuki Studio, w kolejnych festiwalach w Stambule ma wystąpić zespół "Mazowsze" oraz Krzysztof Penderecki z jedną z wybranych przez siebie orkiestr symfonicznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji