Dulscy przy telewizorze
Pomysłowy zabrzański Teatr Nowy przyciąga widzów bardzo dowcipnymi niespodziankami. Przykładem - całkowicie uwspółcześniona "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej (premiera - 30 I). Spektakl, reżyserowany przez Stefana Szaciłowskiego, w scenografii Władysława Wigury, rozgrywa się jakby teraz, wśród dzisiejszych nowobogackich. Tak zwany wystrój mieszkania i kostiumy -według mody 1993. Dulscy oglądają też telewizję, czytają skandal-magazyn z lat 90. Zachowują jednak właściwe sobie cechy, określane mianem dulszczyzny.
Podróż w czasie przyczyniła się do ubarwienia zwłaszcza dwóch postaci: Hanki i praczki Tadrachowej. Olga Dorosz ukazała Hankę jako bynajmniej nie ofiarę, lecz osobę bardzo życiową i sprytną, a do tego - obdarzoną wdziękiem, która stawia na awans społeczny i pieniądze i wcale nieźle sobie radzi. Gertruda Szalszówna, w roli Tadrachowej, to nie żadna skromna praczka, lecz zaradna i wystrojona bizneswomanka. Nie ulega wątpliwości, że te obie osoby potrafią wyjść na swoje, a nawet zdystansować z czasem rodzinę Dulskich.
Inne role - w pełnym humoru i werwy przedstawieniu - kreowali: Lidia Maksymowicz (Pani Dulska), Mieczysław Całka (Pan Dulski), Robert Rutkowski (Zbyszko), Krystyna Lubańska (Hesia), Katarzyna Jaskułowska (Mela), Danuta Lewandowska (Juliasiewiczowa) i Anna Zapaśnik-Baron (Lokatorka).
Odmienna, ale też udana niespodzianka dla widzów - to spektakl wspólnej zabawy 21 II 1993 r. czyli powtórzenie "Lorda z walizki" Oscara Wilde'a. Przy wejściu na salę - uroczyście witano wszystkich widzów. Podczas przerw - aktorzy częstowali publiczność ciastkami i lampkami wina, fotografowano się też razem na pamiątkę. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród-niespodzianek, ufundowanych przez sponsorów. Nagrodami były m.in.: album, kasetka, bilet na gratisowe uszycie spodni i bluzki w pracowni krawieckiej. W sumie - świetny pomysł na zaprzyjaźnienie widowni z teatrem. I dowód, że mimo kryzysu w kulturze i ofensywy telewizji - tradycyjnej i kablowej - teatry nie muszą się poddawać.