Artykuły

Powrót pani Dulskiej

Na pierwszą w sezonie 1999/2000 premierę zaprasza Teatr Kameralny. W najbliższy poniedziałek, 6 grudnia, zespół Kameralnego zaprezentuje Moralność pani Dolskiej Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Andrzeja Żarneckiego.

Nie jest to pierwsze, lubelskie spotkanie znanego reżysera I aktora z tragikomedią kołtuńską Zapolskiej. W1994 roku Andrzej Żarnecki wyreżyserował Moralność pani Dolskiej w Teatrze im. J. Osterwy. Była to inscenizacja znakomita; niesłychanie precyzyjna, o strukturze niemal operowej. Ze świetnymi kreacjami Jolanty Rychłowskiej (Mela), Teresy Pilarskiej (Hanka) i Piotra Wysockiego (pan Dulski). Spektakl był z powodzeniem prezentowany nie tylko w Lublinie, lecz także m.in. na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska" oraz w Wilnie na scenie słynnego Teatru na Pohulance. Teraz, po blisko sześciu latach, Andrzej Żarnecki proponuje nową wersję dramatu Zapolskiej.

Zdecydowałem się na Moralność pani Dulskiej, ponieważ jest stałe zapotrzebowanie na tę sztukę - powiedział Jan Wojciech Krzyszczak, dyrektor Teatru Kameralnego. - Ważne oczywiście jest, że dramat Zapolskiej znajduje się w kanonie lektur szkolnych, ale nie mniej istotne znaczenie ma jego nośny społecznie temat. Sztuka traktuje o sprawach wciąż aktualnych, żywych. Kołtuństwo przecież było i jest nadal. Dzisiejsza młodzież świetnie dostrzega tę aktualność, co było wyraźnie widoczne na spektaklach przedpremierowych. Reżyserię powierzyłem Andrzejowi Żarneckiemu, który realizował już w Lublinie Moralność pani Dulskiej. Nie będzie to jednak powtórka tamtego spektaklu. Co prawda cztery panie wystąpią w tej sztuce ponownie, ale wszystkie w zupełnie innych rolach.

W postać pani Dulskiej wcieliła się w nowej inscenizacji Nina Skołuba-Uryga, a partnerują jej: Jan Wojciech Krzyszczak (Dulski), Artur Kocięcki (Zbyszko), Iwona Jarzyna (Mela), Agnieszka Kurkówna (Hesia), Jolanta Rychłowska (Juliasiewiczowa), Teresa Filarska (Lokatorka), Alina Karpińska (Hanka) I Jadwiga Jarmuł (Tadrachowa).

PREMIERA Moralności pani Dolskiej odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia, o godz. 18.30 w sali Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji