Artykuły

Tragikomedia kołtuńska

Dla aktorów dzień premiery jest dniem świątecznym; ukoronowaniem długiej pracy nad nowym spektaklem. Dziś taki dzień świąteczny będzie miał Teatr Kameralny.

Właśnie dziś kierowany przez Jana Wojciecha Krzyszczaka teatr zaprezentuje pierwszą w sezonie 1999/2000 premierę. Będzie to Moralność pani Dulskiej, tragikomedia kołtuńska Gabrieli Zapolskiej. Reżyserem spektaklu jest Andrzej Żarnecki i ten fakt sprawia, iż czekam na tę premierę z ciekawością podwójną. Wciąż bowiem mam w pamięci inscenizację sztuki Zapolskiej zrealizowaną przezeń w 1994 roku w Teatrze Osterwy.

Była to realizacja znakomita, bardzo wysoko ustawiająca poprzeczkę oczekiwań. Jednego dowiedzieliśmy się już teraz: jak zapewnia dyrektor Krzyszczak, nie będzie to prosta powtórka tamtej inscenizacji sprzed blisko sześciu lat, lecz zupełnie nowy spektakl.

W tej nowej realizacji rolę pani Dulskiej zagra Nina Skołuba-Uryga, a partnerują jej: Jan Wojciech Krzyszczak (Dulski), Iwona Jarzyna (Mela), Agnieszka Kurkówna (Hesia), Artur Kocięcki (Zbyszko), Alina Karpińska (Hanka), Jolanta Rychłowska (Juliasiewiczowa), Teresa Pilarska (Lokatorka) i Jadwiga Jarmuł (Tadrachowa). Jak łatwo zauważyć, w obsadzie znalazły się cztery aktorki, które występowały w poprzedniej inscenizacji, ale żadna nie powtarza roli sprzed lat. Nawet jeśli były to - jak w przypadku Teresy Pilarskiej i Jolanty Rychłowskiej - kreacje znakomite.

Dzisiejsza premiera Moralności pani Dulskiej rozpocznie się o godz. 18.30 w sali Domu Kultury LSM przy ul. Wallenroda 4a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji