Artykuły

Laureaci

JÓZEF SZAJNA człowiek, który daleko poza granicami Polski jest najlepszym chyba i w tej chwili najbardziej znanym ambasadorem polskiej sztuki współczesnej. Ostatnio zdobył sobie ogromne uznanie w Wielkiej Brytanii, gdzie jako pierwszy obcy scenograf inscenizował sztukę angielskiego dramaturga - "Makbeta" Szekspira. Międzynarodowymi sukcesami zakończyły się dla niego wystawy scenografii w Londynie i Oslo.

Niedawno odbywało się w Pradze Quadrinnaie Scenografii. Ta impreza zakończyła się dla Józefa Szajny wielkim powodzeniem, otrzymał bowiem złoty medal. Wielkim wydarzeniem, nie tylko artystycznym, stała się wystawa "Reminiscencji" w Recklinghausen w NRF, którą dwukrotnie odwiedził prezydent tego kraju Heinemann.

Inscenizacja "Fausta" w Teatrze Polskim w Warszawie odbiła się szerokim echem w całym kraju i na pewno długo jeszcze będzie tematem teatralnych dyskusji.

Józef Szajna jest artystą od lat związanym z Krakowem. Wszyscy miłośnicy teatru pamiętają jego scenografie i inscenizacje w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Poczynając od "Księżniczki Turandot" były to zawsze poczynania artystycznej obok których nie można było przejść obojętnie.

Od najbliższego sezonu Józef Szajna obejmie kierownictwo Teatru Klasycznego w Warszawie. Mamy nadzieję, że fakt ten nie stanie się powodem dla zerwania kontaktów z Krakowem, czego i sobie i Józefowi Szajnie życzymy, gratulując jednocześnie w pełni zasłużonej nagrody.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji