Artykuły

Gdańsk. Nagrody dla Młodych Twórców Kultury rozdane

Grają, tańczą, malują, piszą... i robią to na tyle dobrze, że dostają nagrody. Dziś [11 października] po raz siódmy młodzi, zdolni artyści zostaną uhonorowani Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazł się Mariusz Więcek, poeta, krytyk, animator kultury (publikował m.in. w "Toposie", "Autografie", "Lampie", jego twórczość doceniło już Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, które przyznało poecie swoją nagrodę honorową). W kategorii taniec laury zgarnęła grupa Good Girl Killer w składzie: Anna Steller, Magdalena Jędra, Zbigniew Bieńkowski i Grzegorz Welizarowicz. Zespół powstał w 2005 r., dał się poznać spektaklem pt. "Good Girl Killer" [na zdjęciu], który następnie doczekał się realizacji telewizyjnej w TVP Kultura.

Wśród pozostałych laureatów artystkami związanymi z muzyką klasyczną są: Anna Marczuk i Anita Wąsik. Ta pierwsza jest uczennicą w klasie fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku, współpracującą z Akademią Muzyczną, Filharmonią Bałtycką i Nadbałtyckim Centrum Kultury Muzyczne Forum Młodych. Anita Wąsik natomiast to bardzo zdolna uczennica w klasie skrzypiec w tej samej gdańskiej Szkole Muzycznej.

W tym roku najsilniej reprezentowane są sztuki piękne. Nagrody Miasta Gdańska (w wysokości 3000 zł) odbiorą: Anna Waligórska, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego, współautorka murales w Klinice Onkologii Dziecięcej AM w Gdańsku (artystka ma już na koncie nagrodę Ministra Kultury, Rektora ASP i Prezydenta Miasta Gdańska), Agata Szabłowska, studentka IV roku gdańskiej ASP w pracowni Architektury Wnętrz, która współpracuje z teatrem Wybrzeże. Niełatwą sztukę rzeźby uprawiają kolejni nagrodzeni: Bartosz Chylewski i Maciej Krause. Obydwaj ukończyli studia na gdańskiej ASP na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego. Prace Chylewskiego można było oglądać na wystawach w Polsce, Szwecji i Estonii.

Do komisji przyznającej nagrody w tym roku wpłynęło 11 wniosków, znacznie mniej niż rok temu, kiedy to trójmiejskie uczelnie artystyczne i instytucje kultury nadesłały 27 kandydatur młodych, odnoszących sukcesy twórców. - Przypuszczam, że po kilku latach funkcjonowania tej nagrody, instytucje nadsyłające wnioski wiedzą już, że nie wystarczy samo nazwisko i udział w jednej wystawie czy konkursie - mówi Tadeusz Gleinert, przewodniczący komisji kultury Rady Miasta Gdańska - Kandydat do nagrody musi mieć nie tylko mniej niż 30 lat, ale przede wszystkim powinien mieć na koncie konkretne osiągnięcia: ekspozycje, konkursy, inne nagrody. Musi po prostu dobrze rokować na przyszłość.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji