Warszawa. Finansowanie kultury z funduszy UE
217 projektów i inwestycji kulturalnych zostało wybranych do realizacji w latach 2004-2006 w ramach finansowania z funduszy unijnych. Na ten cel przeznaczono ze środków unijnych 321 mln euro - poinformował minister kultury.
Kazimierz Michał Ujazdowski mówił o efektach i planach finansowania kultury w Polsce z funduszy europejskich.
Wśród finansowanych ze środków unijnych projektów znalazły się m.in. budowa nowego gmachu Opery Krakowskiej i modernizacja ul. Lubelskiej w Kazimierzu Dolnym. - Mamy dwa lata, które podsumowujemy z optymizmem, mamy solidne przygotowanie organizacyjne i finansowe na kolejnych siedem lat, mamy mnóstwo aplikacji i pomysłów - podkreślił Ujazdowski.
W latach 2004-2006 pieniądze z funduszy unijnych były przeznaczone tylko na regionalne programy operacyjne. - W praktyce wyglądało to tak, że pieniądze rozdzielali marszałkowie, a minister kultury nie miał na to wpływu - powiedziała dyrektor Departamentu Strategii Kultury i Spraw Europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Monika Smoleń. - W latach 2007-13 - oprócz regionalnych programów - działać będą też programy centralne, w ramach których finanse rozdzielać będzie minister kultury i dziedzictwa narodowego - tłumaczyła Smoleń. Budżet na kolejnych siedem lat - w ramach centralnych programów - wyniesie 412 mln euro - po uwzględnieniu wkładu własnego w wysokości 62 mln złotych.
Planowane inwestycje to m.in. wybudowanie nowoczesnej sali koncertowej we Wrocławiu i budowa centrum kultury w jednym z pofabrycznych budynków w Łodzi.
Odrębnym instrumentem finansowym UE, z którego będą mogły korzystać instytucje kulturalne, są programy wspólnotowe wspierające przedsięwzięcia nieinwestycyjne. Wnioski o dotacje przesyłane są przez aplikantów bezpośrednio do Brukseli.