Artykuły

Sztokholm. Dla kogo literacki Nobel?

Wbrew oczekiwaniom dziś nie została jeszcze podjęta decyzja, kto zostanie uhonorowany przez Szwedzką Akademię tegoroczną nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Nazwisko laureata poznamy więc zapewne dopiero w czwartek 19 października o godz. 13. Akademia poinformowała, że komunikat o wyznaczeniu daty ogłoszenia decyzji zostanie podany w piątek, a nie - jak wynikało z dotychczasowej tradycji - w pierwszy wtorek po podjęciu decyzji. Obok głosowania nad osobą laureata, członkowie Akademii mają też wybrać dwoje nowych członków - w miejsce zmarłych w tym roku akademików.

Wśród kandydatów najczęściej padają nazwiska Amerykanów Philipe'a Rotha i Joyce Carol Oates, Libańczyka piszącego pod pseudonimem Adonis, szwedzkiego poety Thomasa Transtroemera, Turka Orhana Pamuka. Wymienia się też Ryszarda Kapuścińskiego (na zdjęciu).

Na werdykt Akademii Szwedzkiej czekają bukmacherzy z brytyjskiego Ladbrokes - największej na świecie firmy przyjmującej zakłady. Na stronie ladbrokes.com można obstawiać nazwiska 42 pisarzy. Prowadzi Turek Orhan Pamuk (jego powieść "Śnieg" właśnie ukazała się po polsku) - za każdego postawionego na niego funta można wygrać dwa i pół. Zaraz za nim na liście są syryjski poeta Adonis oraz Ryszard Kapuściński (5 do 1). Później - Amerykanka Joyce Carol Oates (6 do 1), jej rodak Philip Roth (10 do 1) i Japończyk Haruki Murakami (12 do 1).

"Etatowi" kandydaci do Nobla są jeszcze dalej, to m.in. Amos Oz, Claudio Magris, Milan Kundera, Mario Vargas Llosa, John Updike i Thomas Pynchon. W stosunku 50 do 1 obstawiani są Bob Dylan i Umberto Eco. W grupie najbardziej ryzykownych typów (100 do 1) znaleźli się Adam Zagajewski i Olga Tokarczuk w doborowym towarzystwie Margaret Atwood i Iana McEwana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji