Artykuły

Lublin. Zwycięzcy konkursu #Link do kultury

Trzynaście premierowych projektów online przygotowanych przez lubelskich artystów i animatorów dofinansował ratusz w ramach konkursu "#Link do kultury". Wszystkie będzie można zobaczyć w styczniu podczas akcji "Zima w mieście".


Konkurs miał zapewnić mieszkańcom Lublina dostęp do oferty kulturalnej w okresie epidemii i ograniczonego dostępu do wydarzeń. Warunkiem udziału było przygotowanie propozycji działań z zakresu kultury i sztuki realizowanych za pośrednictwem internetu - zarówno w formie transmisji na żywo, jak i prezentacji zarejestrowanego materiału.


Łączna wysokość środków finansowych przeznaczonych na wynagrodzenia z tytułu realizowanych działań w konkursie wynosiła 50 tys. zł, a maksymalna wysokość wynagrodzenia za realizację zgłoszonego pomysłu to 3 tys. zł.


W konkursie wyłoniono trzynaście projektów, które będą prezentowane w pierwszej połowie stycznia w ramach akcji „Zima w mieście”.


Zwycięskie pomysły

* Daniel Adamczyk – Syn gwiazdy i samolubny Olbrzym
Muzyczne słuchowisko w dwóch częściach zrealizowane na podstawie bajek Oscara Wilde’a dla dzieci od ósmego roku życia i dorosłych. „Olbrzym Samolub” to krótka historia samolubnego olbrzyma, mieszkańca pałacu otoczonego najpiękniejszym w okolicy ogrodem, do którego nie chcą wpuszczać dzieci, a druga to przygody narcystycznego, żądnego władzy pięknego chłopca – syna gwiazdy, który musi pokonać wiele trudności, aby odnaleźć swoich prawdziwych rodziców i przejść wewnętrzną przemianę.


* Małgorzata Adamczyk – Wieczorynki teatralne


Warsztaty edukacyjne dla dzieci w wieku 6-10 lat (osiem odcinków). Twórcze działania teatralne, które pobudzą wyobraźnię dziecka, zaktywizują do ruchu, ale też pokażą, że mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku możemy tworzyć wyjątkowe historie i przede wszystkim – świetnie się bawić.


* Magdalena Krasuska – Ubierz się w poezję – Poetycki spacer po Lublinie


Film prezentujący poezję lubelskich twórców związaną z Lublinem, odwołującą się do miejsc, obrazów, dźwięków, ducha naszego miasta. Zrealizowany w formie spaceru, który będzie prowadził nas po ulicach Lublina i opowiadał o nim głosem poetów.


* Kacper Kubiec – Kocie opowieści o Lublinie – spektakl dla najmłodszych dzieci


Historia opowiedziana przez aktorów, której inspiracją były rysunki Dominiki Wilk z Lublina przedstawiające legendy lubelskie widziane oczami kotów. Ciekawa i niestereotypowa opowieść o Lublinie. Spektakl został zaprezentowany po raz pierwszy we wrześniu 2020 r. w Domu Kultury Kalinowszczyzna. Występują: Adam Organista, Bogusław Byrski i Kacper Kubiec.


* Magdalena Kwaśna – Czterej muzykanci z Bremy – słowem i węglem


Film na podstawie baśni braci Grimm pt. „Czterej muzykanci z Bremy”, łączący dwie formy: teatr i animację obrazu. Autor rysunków: Mariusz Mazur.


* Adam Organista – Impro w domu


Webinar poświęcony improwizacji teatralnej dedykowany osobom od 15. roku życia. Przeprowadzony będzie przez zawodowych aktorów tworzących aktorski teatr improwizacji „Teatr Lukla”.


* Hubert Pyrgies – Warsztaty tworzenia muzyki za pomocą beatboxu i aplikacji Loopify


Uczestnicy warsztatów poznają podstawy beatboxu, a następnie używając darmowej aplikacji na urządzenia mobilne „Loopify” stworzą własne podkłady muzyczne. Live looping to technika tworzenia muzyki polegająca na zapętlaniu sekwencji dźwiękowych i nakładaniu na nie kolejnych warstw.


* Jacek Skiba – Grać każdy może – warsztaty gry na gitarze – lubelskie standardy muzyki rozrywkowej


Dziesięć lekcji gry na gitarze akustycznej i elektrycznej dla początkujących i średnio zaawansowanych. Warsztaty będą instruktażem, jak zagrać znane i lubiane utwory lubelskich wykonawców muzyki rozrywkowej.


* Agnieszka Starok – Spotkania z malarzami


Cykl trzech spotkań autorskich połączonych z czytaniem książek z serii Malarze Dzieciom. Spotkania są adresowane do dzieci w wieku 2-7 lat i ich rodziców. Każde spotkanie będzie się składać z czytania książki przez autorkę oraz pogadanki na temat malarza i jego inspiracji (Vincent van Gogh, Claude Monet, Edgar Degas).


* Dominik Szcześniak – Halo komiks wideo


Pięć prezentacji wideo poświęconych komiksowi: recenzje nowo wydanych albumów, rozmowy z twórcami komiksów i wydawcami z całej Polski, prezentacja twórczości młodych twórców komiksów.


* Mirosław Urban – „Historia niejedno ma imię, czyli jak tchnąć życie w sztukę opowiadania historii”


Warsztaty dedykowane wszystkim, którzy chcą nauczyć się opowiadać historie z własnego życia, historie rodzinne w profesjonalny, a jednocześnie kreatywny i oryginalny sposób, w szczególności przeznaczone dla rodziców, dziadków i dzieci.


* Marta Zawiślak – Osiedla pełne sztuki


Działanie skierowane do najmłodszych mieszkańców Lublina, poświęcone sztuce w przestrzeniach miejskich. Podczas trzech warsztatów, w oparciu o teksty wprowadzające w świat architektury, dzieci dostaną zadania do wykonania. Celem jest pobudzanie kreatywności, rozwijanie zdolności manualnych i uwrażliwienie na to, co nas otacza.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji