Artykuły

Kraj. Sylwester i Nowy Rok w Programie Drugim Polskiego Radia

W sylwestrowy wieczór radiowa Dwójka o godz. 20.00 zaprosi słuchaczy do Filharmonii Narodowej, której Orkiestra wraz z Maestro Andrzejem Boreyką pożegnają rok przy dźwiękach popularnych polek, walców, uwertur i polonezów. Po koncercie dziennikarze Dwójki poprowadzą Wieczór i Noc sylwestrową z jazzem i lżejszą muzyką w tle. Nowy Rok w Programie 2 upłynie przy utworach wykonywanych przez Wiedeńskich Filhamoników oraz Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia.


„Po trudnych doświadczeniach ostatnich miesięcy z radością - choć na razie jeszcze wirtualnie - spotkamy się z orkiestrą Filharmonii Narodowej, która zaprasza wszystkich do sylwestrowej zabawy. Bez trosk! - jak głosi tytuł jednej z najpopularniejszych polek Josefa Straussa. I w takim beztroskim nastroju upłynie słuchaczom ten jedyny w swoim rodzaju wieczór, wypełniony wiedeńskimi przebojami znad Dunaju oraz polonezowymi rytmami znad Wisły. Nowy Rok powitamy więc koncertowo, pod batutą Maestro Andrzeja Boreyki, łącząc się ze słuchaczami radiowej Dwójki i szeroką rzeszą wirtualnych melomanów"– mówi Róża Światczyńska z Programu 2, która z redakcyjnym kolegą - Pawłem Siwkiem, poprowadzi sylwestrowy wieczór.


Podczas koncertu będzie można usłuszeć m.in. premierę symfonicznego Poloneza B-dur Romana Statkowskiego - polskiego neoromantyka, dedykowanego współzałożycielowi i pierwszemu dyrektorowi Filharmonii Warszawskiej Emilowi Młynarskiemu. Ponadto zabrzmią Rosen aus dem Süden na motywach z operetki Koronkowy szal królowej oraz Künstlerleben Johanna Straussa. W programie także walc Władysława Szpilmana, Polka-pizzicato Johanna Jra i Josefa Straussów, sentymentalny Taniec słowiański e-moll (opatrzony tytułem Starodávný) Antonína Dvořáka, Uwertura do operetki Hrabina Marica Emmericha (Imre) Kálmána oraz zorkiestrowany przez Grzegorza Fitelberga Polonez A-dur op. 40 nr 2 Fryderyka Chopina.


Transmisja koncertu na stronie internetowej i mediach społecznościowych Programu 2 Polskiego Radia oraz na antenie Dwójki.


Do wysłuchania specjalnej audycji „Sylwes-tur” od godz. 18.00 do godz. 20.00 zapraszają Adam Sztaba oraz Krzesimir Dębski. Jakie dźwięki przygotuje ten niecodzienny duet? Nie zabraknie symfonicznej muzyki tanecznej i na pewno pojawią się niespodzianki, bo – jak zapowiadają Autorzy – „wszystko się może zdarzyć”.


Od godz. 22.00 do godz. 7.00 Andrzej Zieliński i Roch Siciński zapraszają na Wieczór i Noc Sylwestrową. W programie różne gatunki muzyczne: jazz do tańca - swing i przeboje orkiestrowe – od Benny'ego Goodmana, przez Counta Basiego po Marcina Maseckiego, muzyka lżejsza i popularna.


1 stycznia o godz. 11.15 na antenie radiowej Dwójki tradycyjnie będzie można posłuchać Koncertu Noworocznego ze Złotej Sali Musikverein w Wiedniu. Orkiestrę Wiener Philharmoniker poprowadzi Maestro Riccardo Muti. W programie utwory rodziny Straussów, Franza von Suppé, Carla Zellera, Carla Millöckera i Karla Komzaka. Artyści otrzymają oklaski od publiczności dzięki specjalnej stronie internetowej. Zarejestrowani słuchacze wezmą udział w Koncercie niemal tak, jakby byli w Wiedniu.


Świętowanie Nowego Roku w Programie 2 Polskiego Radia ukoronuje retransmisja Koncertu Sylwestrowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia o godz. 18.00. Z orkiestrą wystąpi ceniona sopranistka Ewa Tracz. W jej wykonaniu usłyszymy arie m.in. Giacomo Pucciniego, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiego i Franza Lehara. Orkiestrę poprowadzi tego wieczoru polsko-libański dyrygent, Bassem Akiki.


- Audycja Adama Sztaby i Krzesimira Dębskiego o godz. 18.00. 
- Transmisja koncertu Orkiestry Filharmonii Narodowej 31 grudnia o godz. 20.00 na stronie internetowej oraz antenie Dwójki.
- Sylwestrowa audycja specjalna Programu 2 od godz. 22.00 do godz. 7.00.
- Początek transmisji Koncertu Noworocznego w Wiedniu o godz. 11.15.
- Restransmisja Koncertu Sylwestrowego NOSPR w Nowy Rok o godz. 18.00 na antenie radiowej Dwójki.


***
Polskie Radio, obchodzące w tym roku 95-lecie istnienia, jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce, emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada cztery ogólnopolskie Programy – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji