Artykuły

Kraków. Dawna Operteka rozebrana

Budynek operetki przy ul. Lubicz (dawna ujeżdżalnia), będący częścią powstającej nowej siedziby Opery Krakowskiej, został rozebrany. - Wszystko przeprowadziliśmy zgodnie z zaleceniami wojewódzkiego konserwatora zabytków. Budynek, który nie był zabytkowy, zostanie odbudowany i zmodyfikowany. Przybędą mu okna i tarasy - mówi Piotr Rozkrut, dyrektor Opery Krakowskiej.

Romuald Loegler, autor projektu nowej siedziby Opery Krakowskiej, oraz współpracujący z nim Piotr Urbanowicz i Grzegorz Dresler zdecydowali się, aby kompleks operowy składał się z trzech elementów: dawnego gmachu operetki (wpisanej w bryłę całego nowego obiektu), w której znajdować się będzie restauracja, kawiarnia, sklepy, galerie i przez którą będzie się wchodzić do opery; budynku sceny i widowni oraz zaplecza administracyjno-tech-nicznego.

Początkowo wszyscy sądzili, że stary budynek uda się zachować. Jednak szybko okazało się, że jest on zbyt słaby, by mógł utrzymać zaprojektowaną

- opierającą się o niego - szklaną nawierzchnię elewacji budynku sceny i widowni. - Przeprowadziliśmy badania konserwatorskie, z których zostały nam przedstawione zalecenia. Z nich wynikało, że "wątki ceglane lica ściany zachodniej", te z rozetą, mają być zachowane. Rozebraliśmy tę ścianę, cegły zostały spakowane na paletach i złożone w naszych magazynach. Pod koniec budowy ściana ta zostanie odtworzona jako rzeźba ogrodowa - mówi Piotr Rozkrut.

Fundamenty dawnej ujeżdżalni zostały tak wzmocnione, by budynek mógł utrzymać szklaną fasadę. - Problemy z ujeżdżalnią znacznie przyczyniły się do opóźnienia prac na budowie. Teraz jednak wszystko już odbywa się zgodnie z planem. Prace trwają - podkreśla dyrektor Rozkrut.

Nowa Opera Krakowska, której koszt budowy wyniesie blisko 80 mln zł, będzie miała ponad 8 tys. m kw. powierzchni użytkowej, zaś jej kubatura wyniesie ponad 71 tys. m sześć. Widownia została zaprojektowana na ponad 760 miejsc - z czego 504 znajdować się będą na parterze, reszta na balkonach. Scena, o powierzchni 25 na 25 metrów (jedna z największych w Polsce), już dziś imponuje ogromem i przestrzenią. Po jej obu bokach znajdują się ogromne kieszenie na dekoracje oraz wielki otwór na windę, którą będzie można scenografię zwozić na dół, do magazynu.

Budynek Opery Krakowskiej zostanie ukończony w lipcu przyszłego roku, zaś na jesień przyszłego roku zaplanowane zostało montowanie wyposażenia pomieszczeń oraz przeprowadzka instytucji. W sylwestra 2007 roku natomiast odbędzie się koncert inaugurujący działalność Opery Krakowskiej w nowej siedzibie. Gwiazdą wieczoru będzie Placido Domingo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji