Artykuły

Gdynia. "Muzyczny od A do Z": poznaj tajemnice Teatru Muzycznego

Zastanawialiście się kiedyś, ile trwa szycie strojów dla aktorów albo jak tworzony jest spektakl? Z myślą o miłośnikach teatru, którzy chcą poznać kulisy jego działania i mało znane ciekawostki, Teatr Muzyczny w Gdyni stworzył cykl "Muzyczny od A do Z". Co kilka dni trafia do sieci nowy odcinek, a wszystkie są dostępne tutaj.
Teatralne Abecadło

Nieprzychylna dla artystów sytuacja w dalszym ciągu mocno wpływa na sferę kultury. Co rusz jednak pojawiają się coraz to nowe projekty artystyczne, które dają choć namiastkę sztuki, mimo że rozgrywają się przeważnie w zamkniętej w sferze online.

Przy pierwszej fali pandemii Teatr Muzyczny zaprezentował stęsknionym widzom piosenki ze znanych musicali w nowej aranżacji, a częścią tego projektu był koncert, który odbył się w sierpniu (przeczytaj naszą relację).

Teraz przyszła pora na cykl "Muzyczny od A do Z", czyli serię wywiadów z artystami i pracownikami teatru, opowiadającymi nie tylko o swojej pracy, ale też zdradzającymi sporo ciekawostek, o których pewnie wiele osób nie ma pojęcia. Prowadzącą jest Sylwia Firańska-Drzymalska.

- Obecna sytuacja i zawieszenie działalności instytucji kultury spowodowały, że nagle i na długo utraciliśmy bezpośredni kontakt z widzami, a to oni są w teatrze najważniejsi. Zaczęliśmy szukać formy podtrzymania tej relacji. To trochę jak z przyjacielem - jeśli nie możesz się z nim spotkać, szukasz innego sposobu podtrzymania więzi. Poza tym to także doskonała okazja do zaproszenia widzów Teatru Muzycznego w Gdyni tam, gdzie na co dzień trudno jest im zajrzeć, do spotkania osób, dzięki którym widowiska sceniczne osiągają sukces - odpowiada Sylwia Firańska-Drzymalska.Co dzieje się za kulisami?

Wywiady publikowane co kilka dni publikowane są na YouTubie. Do tej pory mogliśmy wysłuchać rozmowy z Rafałem Ostrowskim mówiącym o farsie, Martą Mieczkowską - naczelnym grafikiem, Mirosławem Niebodajewem o pracy ekipy technicznej, Dariuszem Różankiewiczem, czyli dyrygentem, który zdradził, jak wygląda musical z jego perspektywy, Joanną Semeńczuk o pracy baletu teatru, Marią Trębińską o tajnikach makijażu scenicznego, a także z Krzysztofem Kowalskim o pracy aktora, Małgorzatą Ryś o koordynacji edukacyjnej w teatrze, panią inspicjent Iwoną Warszycką-Kot oraz Krystyną Jasińką o strojach i pracy w pracowni krawieckiej.

Jesteśmy już przy literze "J", dlatego zapytaliśmy Sylwię, czy zdradzi nam, kogo możemy się spodziewać w najnowszych odcinkach.

- Jak to w teatrze bywa - można spodziewać się wszystkiego. Za kulisami i na scenie pracują przedstawiciele jeszcze wielu fascynujących zawodów, wybitnych specjalistów w swojej, czasem wymierającej, dziedzinie. Widzowie mogą być pewni, że druga połowa teatralnego alfabetu okaże się nie mniej atrakcyjna - odpowiada prowadząca.Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji