Artykuły

Kraj. Ludzie kultury mogą już składać wnioski o tzw. świadczenie postojowe

15 grudnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwaną Tarczą Antykryzysową 6.0 zapewniającą wsparcie dla osób prowadzących działalność fotograficzną, związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz działalność postprodukcyjną w tej dziedzinie - informuje Prawo.pl. Według serwisu jest to koło ratunkowe dla ludzi kultury.

15 grudnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zwaną Tarczą Antykryzysową 6.0 zapewniającą wsparcie dla osób prowadzących działalność fotograficzną, związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz działalność postprodukcyjną w tej dziedzinie - informuje Prawo.pl. Według serwisu jest to koło ratunkowe dla ludzi kultury.


Jak wyjaśniają Prawu.pl przedstawiciele resortu kultury, w nowej tarczy zostały zamieszczone przepisy dotyczące wsparcia osób świadczących pracę wyłącznie w oparciu o umowy cywilnoprawne, takich jak: osoby wykonujące prace twórcze, artystyczne, upowszechnieniowe lub wspierające działalność twórczą i artystyczną, przewodnicy i edukatorzy muzealni oraz osoby pracujące przy tworzeniu utworów audiowizualnych. Osoby te będą mogły skorzystać ze świadczenia postojowego i możliwości zwolnienia ze składek ZUS.


Według Magdy Tomaszewskiej z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, cytowanej przez Prawo.pl, w Tarczy 6.0 znalazły się także zapisy znacznie rozszerzające dostępność przedsiębiorców z sektora kultury (producentów i dystrybutorów filmów oraz kina, a także przewodników i edukatorów muzealnych oraz podmiotów prowadzących działalność muzealną) do narzędzi wparcia finansowego. Będą oni mogli korzystać z takich rozwiązań jak: aplikowanie o środki na ochronę miejsc pracy (dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2 tys. zł przez 3 miesiące), zwolnienie ze składek ZUS, dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł.


Zwolnienie ze składki ZUS obejmie przychody z umów zawartych między 31 grudnia 2020 r. a 1 kwietnia 2021 r. Z tym, że przychód z wszystkich umów zlecenia z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku nie przekroczy 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Dodatkowo ustawa 6.0 wprowadza jego limit, przychód zawiera do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Od nadwyżki ponad tę kwotę składki trzeba naliczyć i przekazać ZUS. Wniosek o niepłacenie składek trzeba złożyć w ciągu siedmiu dni od zawarcia umowy.


Zgodnie z nowymi przepisami osobie nieposiadającej innego tytułu do ubezpieczeń społecznych przysługuje prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego. Pod warunkiem, że dochód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o to świadczenie, nie był wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/wnioski-o-postojowe-i-do-zus-ludzi-kultury,505250.html


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji