Artykuły

Wrocław. Kultura w sieci: koncerty i spektakle teatralne

Z powodu epidemii koronawirusa wrocławskie instytucje kulturalne przeniosły swoje działania do sieci. Oto kilka internetowych propozycji na zaczynający się właśnie weekend.


Grechuta i Kiljan

Ośrodek Działań Twórczych Światowid zaprasza w piątek na recital Mariusza Kiljana "Gdziekolwiek – wibracje na temat Grechuty". Jego prapremiera wieńczyła ubiegłoroczne II Inspiracje-Interpretacje poświęcone twórczości Marka Grechuty. Piosenki zmarłego artysty śpiewane przez niego samego często z nutą nostalgii, poetycką precyzją, czy pewnym rodzajem zdystansowania, w wydaniu Kiljana stają się płomiennym rockowym manifestem, gorącym wyznaniem, żartobliwym mrugnięciem oka, głęboko przeżytą refleksją nad światem.


- Wszędzie na świecie rodzimy się i umieramy, tęsknimy i kochamy, czasem jesteśmy szczęśliwi, a potem strasznie cierpimy, płaczemy i śmiejemy się - pisze Mariusz Kiljan. - Wszędzie na świecie, a czasem jak najdalej od ludzi. Są dni, kiedy nie możemy żyć bez kontaktu z innymi ludźmi, a czasem tylko przyroda potrafi ukoić nasz ból. Wszędzie tak jest i w każdym z nas. Wszędzie i nigdzie. Wszędzie i zarazem gdziekolwiek. Gdziekolwiek na świecie i gdziekolwiek w nas. O tym jest moja podróż po twórczości Marka Grechuty. Pytać zawsze – dokąd, dokąd?


Transmisja koncertu rozpocznie się o godz. 20 na profilu ODT Światowid na Facebooku.


"Czasy żywe"

W piątek w sali Teatru Laboratorium odbędzie się premiera autorskiego czytania performatywnego „Czasy żywe”. Podstawą jest nowy tekst Marzeny Sadochy, który powstał w czasie lockdownu związanego z pandemią koronawirusa. „Czasy żywe” opowiadają o epidemiach, które były, trwają i które jeszcze nie mają nazwy i liczby zmarłych: "Ich przestrzenią najpierw są zamknięte miasta, zaspawane mieszkania i odizolowane szpitale. Potem nic już nie jest zamknięte, bo wszystko jest skażone. Można jeść chore maliny i ziemniaki wielkości pestek słonecznika. Można wyobrażać sobie, że za chwilę wszystko się zmieni i niebo znowu, jak kiedyś, będzie mieć kolor zielony".

Na scenie wystąpi Marta Parzychowska, śpiew i muzyka - Patrycja Hefczyńska. Początek streamingu wideo o godz. 20, bezpłatna transmisja będzie dostępna na kanale OKIS-u na YouTube.


Premiera spektaklu i słuchowiska

W sobotę Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na premiery słuchowiska "Zosia" oraz spektaklu "Ptaki nocne". Pierwsze wyreżyserowała Marzena Sadocha: "Współczesne Zosie, zawsze smutne, czasami odważne, można spotkać nocą w dużym mieście. Piszą o sobie: „Zośka19, 1 km stąd, lubię zwierzęta i florystykę, szukam kogoś, kto mocno chwyci mnie za rękę. Czym naprawdę jest miłość romantyczna? Czy rozumiemy skazanie singielki na wieloletnie tortury? Jak ciężkim grzechem jest samotność? Jedna, pojawiająca się na chwilę, postać z „Dziadów” jest dzisiaj bardziej zagadkowa niż kiedykolwiek" - tak reżyserka pisze o swoim nowym słuchowisku. Początek transmisji o godz. 12.


O godz. 17 rozpocznie się transmisja spektaklu "Ptaki nocne" w reżyserii Marty Streker. To poetycka opowieść o trzech nastoletnich marzycielkach, które nie czują się dobrze w swojej codzienności i śnią o lepszym jutrze. Występują na scenie Anna Andrzejewska, Wiktoria Czubaszek i Dominika Kozłowska.


"Pomoc domowa"

Teatr Komedia w sobotę o godz. 20 rozpocznie transmisję spektaklu „Pomoc domowa". To komedia Marca Camolettiego w adaptacji Bartosza Wierzbięty i przetłumaczona przez niego. Akcja spektaklu rozgrywa się w domu Maxa i Joli prowadzonym przez obdarzoną ciętym, inteligentnym dowcipem pomoc domową. Widzowie mogą zakupić bilet na spektakl on-line w symbolicznej cenie 26 i 45 złotych.


Więcej na www.teatrkomedia.com.


Brave Cinema online

Trwa przegląd filmowy "Brave Cinema – Kids in danger". W jego programie znalazły się łącznie trzy filmy oraz pełnometrażowa animacja. Ich bohaterami są młodzi ludzie i dzieci mierzące się z różnego rodzaju wyzwaniami i dylematami. – Wybieramy filmy prezentujące osobiste historie, wypełnione realnymi emocjami, a jednocześnie ukazujące problemy współczesnego świata. W szerszym planie można je potraktować jak przybliżenie rzeczywistości, która często jest obecna co najwyżej na odległym horyzoncie, a przez to niedostrzegana - mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.


Projekcje będą dostępne na platformie Think Film, w godz. 17-21. Udział w przeglądzie jest całkowicie bezpłatny, wystarczy się zarejestrować na platformie internetowej.


Program Kids in danger online


· 12 grudnia – „Zud”, reż. Marta Minorowicz (Niemcy/Polska, 2016)


· 13 grudnia – „Czerwony żółw”, reż. Michaël Dudok de Wit (Belgia/Francja/Japonia, 2016)


Więcej informacji na temat przeglądu Brave Cinema znajdziemy na profilu wydarzenia na Facebooku.


NFM zaprasza

W sobotę o godz. 19 Narodowe Forum Muzyki zaprasza na transmisję "Koncertu na smyczki". Partie solowe zagrają Christian Danowicz i Jakub Jakowicz, na scenie pojawi się Orkiestra Leopoldinum. Usłyszymy "Koncert na smyczki op. 33" Alberto Ginastery, "Koncert skrzypcowy e-moll op. 64" Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego.


W niedzielę o godz. 18 rozpocznie się transmisja "Souvenir de Florence". Wystąpią skrzypkowie Christian Danowicz i Magdalena Ziarkowska-Kołacka, grający na altówkach Michał Micker i Marzena Malinowska oraz wiolonczeliści Marcin Misiak i Tomasz Daroc. Wykonają "Sekstet smyczkowy G-dur op. 36" Josepha Brahmsa i "Sekstet smyczkowy d-moll op. 70 „Souvenir de Florence” Piotra Czajkowskiego.


Transmisje będą dostępne na fanpage’u NFM na Facebooku, na stronie www.nfm.wroclaw.pl i na kanale NFM na YouTube.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji