Artykuły

Kraków. Mała Boska Komedia - pod lupą młodego widza

Mała Boska, podobnie jak jej starsza siostra Boska Komedia, przeniosła się do sieci. Najlepszy spektakl spośród pięciu zgłoszonych do konkursu wybiorą dzieci. Bezpłatne pokazy konkursowe dziś, jutro i w niedzielę na Play Kraków.


Sztuk biorących udział w konkursie jest pięć. Z Gdańska do Krakowa przyjadą „Kosmici” Jakuba Krofty. Spektakl Miejskiego Teatru Miniatura to opowieść o kapitance promu kosmicznego o imieniu Pia. Razem z dorastającą córką, starzejącą się mamą i niestabilnym emocjonalnie androidem starają się zarobić na życie, organizując wycieczki po galaktyce. Pewnego dnia ich statek zostaje zaatakowany przez kosmitów. Co się wydarzy? Odpowiedź 13 grudnia o godz. 12.


O Rutce i Zosi


Wrocławski Teatr Lalek opowie młodym widzom historię pięcioletniej Rutki, która bardzo boi się ciemności. Mimo codziennych płaczów i wymalowanego na dziecięcej buzi smutku rodzice dziewczynki są nieprzejednani i tuż przed snem zawsze gaszą jej światło. „Motyla” wyreżyserował Marcin Liber, twórca kojarzony głównie z kontrowersyjnymi spektaklami dla dorosłych (tj. „Fuck… Sceny buntu”). Transmisja dziś (piątek) o godz. 18.


„Rutka” Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi to z kolei historia 10-letniej Zosi z łódzkich Bałut. Dziewczynka spędza wakacje pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży. Dzięki niej przenosi się w przeszłość i poznaje miasto z zupełnie innej perspektywy. Spektakl Karoliny Maciejaszek jutro (sobota) o godz. 16.


Król Maciuś Pierwszy


Dwa z konkursowych spektakli to tytuły krakowskie, dodatkowo podczas Małej Boskiej zostaną też pokazane trzy sztuki powstałe w Krakowie, co tylko podkreśla, jak lokalne teatry dbają o najmłodszego widza.


O Grand Prix powalczy „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego Proxima oraz „Piotruś Pan i Jakub Hak” w reżyserii Magdy Miklasz powstały na deskach Teatru Słowackiego, a właściwie na scenie Narodowego Banku Polskiego przy Basztowej. Historia autorstwa Korczaka opowiada o małym chłopcu, który z dnia na dzień zostaje królem i musi stawić czoła etykiecie, poważnym obowiązkom i dorosłym, widzącym świat zupełnie inaczej.


Teatr Nowy Proxima na potrzeby sztuki zmieni się w dwór i zapyta o zdanie szanowanych dyplomatów. Ministrem wojny będzie prawdziwy polityk, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, sprawiedliwości Jan Peszek, edukacji Jerzy Stuhr, gospodarki i transportu Tomek Schimscheiner, finansów Janusz Marchwiński, a kultury i dziwactwa narodowego Andrzej Grabowski. „Króla Maciusia Pierwszego” obejrzymy jutro (sobota) o godz. 18.


Mały chłopiec dorasta


„Piotruś Pan” to historia wymyślona przez szkockiego pisarza Jamesa Matthew Barrie’go już w 1904 r. Psotnik, lekkoduch, chłopiec, który na hasło dorosłość wolał wymyślać nowe zabawy, stał się bohaterem znanym na całym świecie. U reżyserki Magdy Miklasz Piotruś Pan dorasta. Wyjeżdża z Nibylandii, by ubrać krawat i zostać poważnym bankowcem. Na nic starania roztargnionej Wendy, która nie wyobraża sobie, by szczęśliwą krainą rządził złowrogi kapitan Hak… Czy Piotruś zmieni zdanie i wróci do przyjaciół? Mali widzowie przekonają się dziś (piątek) o godz. 16. Warto.


Najlepszy spektakl wybierze jury złożone z dzieci i młodzieży do lat 17.


Podczas Małej Boskiej nie zabraknie także dyskusji wokół współczesnego teatru tworzonego z myślą o dzieciach i młodzieży. – Zależy nam na inicjowaniu, budowaniu i pielęgnowaniu dialogu pomiędzy młodymi ludźmi a twórcami i artystami. Mała Boska Komedia to platforma traktująca młodego odbiorcę z szacunkiem i ciekawością. Otwarta na jego pomysły, marzenia i potrzeby – podkreśla Bartosz Szydłowski, organizator Małej Boskiej i dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa.


Mała Boska w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia do niedzieli. Szczegółowy program na stronie boskakomedia.pl. Wszystkie spektakle będzie można oglądać na Play Kraków i to bezpłatnie. Wystarczy zarejestrować się na stronie playkrakow.com.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji