Artykuły

Poznań. Światowa premiera kompozycji Gabriela Chmury

Pierwsze wykonanie trzech kompozycji zmarłego w listopadzie Gabriela Chmury, jednego z najznakomitszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku, uświetni koncert Gabriel Chmura in memoriam organizowany 19 grudnia przez Teatr Wielki w Poznaniu. Pieśni wykona Joanna Freszel, znakomita sopranistka specjalizująca się w muzyce współczesnej.


Gabriel Chmura w ostatnich latach pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dzięki wspólnym staraniom wraz dyrektor teatru, Renatą Borowska-Juszczyńską, sprawił, że poznańska opera stała się jedną z wiodących instytucji muzycznych w Polsce. Po premierowych prezentacjach recenzenci z kraju i zagranicy zgodnie wskazywali wysoki poziom zespołu oraz ciekawy dobór repertuaru. Przygotowana z okazji Roku Moniuszki „Paria”, w reżyserskiej adaptacji Grahama Vicka i pod kierownictwem muzycznym Chmury, została nominowana do International Opera Awards, operowego Oscara, oraz triumfowała podczas tegorocznej ceremonii wręczenia nagród muzycznych im. Jana Kiepury. Ostatni koncert, który Maestro Chmura poprowadził z poznańskim zespołem, odbył się 2 października.

Prapremierowe wykonanie Pieśni skomponowanych przez Gabriela Chmurę dopełni portret jednego z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów.


Koncert Gabriel Chmura in memoriam będzie dostępny na stronie Teatru Wielkiego w Poznaniu.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji